3p

Mit remélt Magyarország az EU-tagságtól és mi lett mindebből 20 év alatt?
Devizahitelezés, euróbevezetés, uniós pénzek, kilátások - online Klasszis Klubtalálkozó élőben Medgyessy Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is Magyarország korábbi miniszterelnökétől!

2024. április 22. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

A vártnak megfelelően 6,5 százalékra csökkentette az alapkamat szintjét hétfői ülésén a Magyar Nemzeti Bank (MNB) Monetáris Tanácsa. Utoljára 2006 júniusában volt ennél alacsonyabb a kamatszint, az elemzők többsége szerint decemberben még egyszer csökkenhet a ráta.

A vártnak megfelelően 6,5 százalékra csökkentette az alapkamat szintjét hétfői ülésén a Magyar Nemzeti Bank (MNB) Monetáris Tanácsa. Utoljára 2006 júniusában volt ennél alacsonyabb a kamatszint, az elemzők többsége szerint decemberben még egyszer csökkenhet a ráta.

50 bázisponttal 6,5 százalékra csökkentette az alapkamatot az MNB Monetáris Tanácsa, ez a döntés megfelelt az elemzők várakozásainak. A forint viszonylagos stabilitása és a vártnál alacsonyabb infláció miatt várható volt, hogy ez lesz a döntés.

Az MNB-alapkamat alakulása 2000-2009


Az utóbbi hónapokban a jelek szerint ráállt a jegybank az 50 bázispontos lépésekre, július óta fokozatosan vágták vissza a rátát 8,5 százalékról a jelenlegi szintre. A szakemberek többsége decemberben még egy újabb 50 bázispontos enyhítésre számít, így ha nem jön közbe semmi, akkor 6 százalékon zárhatja az évet a kamat.

A hétfői döntésről délután három órakor sajtótájékoztatót tart Simor András, az MNB elnöke, az eseményről természetesen az mfor.hu is beszámol.

Figyelembe véve, hogy a vezető jegybankok részéről még hosszú időn keresztül nem számíthatunk az irányadó ráta emelésére, továbbra is nyitva áll az út az MNB előtt, hogy folytassa a monetáris lazítást és ezáltal közelítse a hazai kamatkörnyezetet a nyugat-európai és a régiós szinthez (Csehország alapkamat 1,25 százalékon, míg Lengyelországé 3,5 százalékon áll jelenleg) - olvasható az Equilor villámértékelésében.

Reálgazdasági szemszögből nézve további kamatcsökkentések lennének indokoltak a szakemberek szerint, hiszen a magyar kormány egy kényszerpályán mozogva, továbbra is pro-ciklikus gazdaságpolitikát folytat, azaz a költségvetési egyensúly fenntartása érdekében visszafogja az állami kiadásokat, ami nem segíti a gyorsabb kilábalást. Így a gazdaság és a vállalati szektor csak a monetáris oldalról jövő enyhítésre számíthat.

"Bár a jelenlegi piaci környezet igen kedvező és támogató még egy olyan gyengébb fundamentumokkal rendelkező ország számára is, mint Magyarország, a fenntarthatósággal kapcsolatban azonban igen sok a kockázati tényező, ezért várakozásaink szerint az alapkamat nem csökken 5,5 százalék alá 2010-ben sem" - emeli ki az MNB mai, 50 bázispontos kamatvágása kapcsán Vizkelety Péter, a Generali Alapkezelő makrogazdasági elemzője.


Hozzáteszi: "A következő fél év során nagyon valószínű, hogy az MNB igen óvatos lesz, 50 pontnál többet decemberben sem fog vágni, sőt az is lehet, hogy 25-ös sebességre kapcsol. A 2009. decemberi inflációs adat 5,5 százalék körüli lesz, ez az év egészére 4,2 százalék körüli átlagos értéket jelenthet. Jövő évre az átlag minden bizonnyal 4 százalék alatt lesz".

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!