4p

Mit remélt Magyarország az EU-tagságtól és mi lett mindebből 20 év alatt?
Devizahitelezés, euróbevezetés, uniós pénzek, kilátások - online Klasszis Klubtalálkozó élőben Medgyessy Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is Magyarország korábbi miniszterelnökétől!

2024. április 22. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Az előzetesen 1,4 százalékos növekedés helyett a módosított adatok szerint csupán 1,2 százalékkal nőtt a második negyedéves GDP. Kiábrándító...

A negyedéves számítások alapján Magyarország bruttó hazai terméke 2007 II. negyedévében 1,2%-kal, az év első felében pedig 1,9%-kal növekedett. A növekedés húzóerejét az ipar 7,8%-os teljesítménynövekedése jelentette, amely továbbra is meghatározó mértékben járult hozzá az első negyedévhez hasonlóan jelentős, 14,6%-os exportnövekedéshez. A háztartások végső fogyasztása 3,4%-kal csökkent, áll a Takarékbank elemzésében.

A feldolgozóipari teljesítmények jelentős növekedése elsősorban a dinamikusan bővülő exportértékesítésnek tulajdonítható. A mezőgazdaság teljesítménye a tavaszi fagykárok és különösen az aszály következtében 7,3%-kal esett vissza a tavalyi második negyedévhez képest. Az építőipar hozzáadott értéke 8,3%-kal csökkent.

A szolgáltatások bruttó hozzáadott értéke a tavalyi szinten stagnált. A szolgáltatások közül jelentősebb teljesítménynövekedés mutatkozott a szállítás, raktározás, posta és távközlés területén (4,4%), főként az utóbbi folyamatosan bővülő teljesítménye következtében. Az átlagosnál nagyobb mértékben emelkedett a hozzáadott érték a pénzügy, ingatlanügyletek és egyéb szolgáltatások területén (2,1%), ezen belül változatlanul a pénzügyi tevékenység mutatott erőteljesebb növekedést. A lakossági jövedelmek mérséklődésének hatására 0,3%-os csökkenés volt megfigyelhető a kereskedelem, szálláshely-szolgáltatás és vendéglátás területén. A háztartások fogyasztási kiadásainak csökkenésével összhangban a kiskereskedelem forgalma is csökkent, amit némileg ellensúlyozott a nagykereskedelem teljesítményének növekedése. A lakossági kereslet további mérséklődése tükröződik a személyi szolgáltatások korábbiaknál enyhébb, 0,9%-os növekedésében is.

Jelentős hatást gyakorolt a szolgáltatások teljesítményének alakulására a kormányzati szektor szolgáltatásainak csökkenése. Ezen belül az egészségügyi szolgáltatások hozzáadott értéke mérséklődött a legnagyobb mértékben, több mint 10%-kal. Az oktatás teljesítménye a tanulói létszám változását követve kis mértékben csökkent. A közigazgatás hozzáadott értéke a létszám- és termelékenységváltozás együttes hatását figyelembe véve csaknem 2%-kal mérséklődött.

A GDP felhasználási oldalát tekintve a II. negyedévben a végső fogyasztás 3,3%-kal esett vissza. A végső fogyasztás összetevői közül a háztartások végső fogyasztása 3,4%-kal csökkent. A közösségi fogyasztás a kormányzati takarékossági intézkedések következtében 2,8%-kal mérséklődött.

A bruttó állóeszköz-felhalmozás 2007. II. negyedévében 0,8%-kal bővült. Az állóeszköz-felhalmozáson belül a feldolgozóipari beruházások jelentősen emelkedtek, míg a költségvetési kör beruházási kiadásai jelentősen visszaestek.

A GDP felhasználási oldalának alakulásában továbbra is jelentős szerepe van a külkereskedelmünknek. A cserearány javulása mellett az export volumene 14,6%-kal, míg az import volumene 14,1%-kal nőtt, ami a külkereskedelmi egyenleg javulásához képest jóval alacsonyabb nettó exportot mutat.

Szerkezetében mind a termelési, mind a felhasználási oldal megfelelt a várakozásoknak, a nettó export hozzájárulása a GDP növekedéséhez azonban messze alacsonyabb az elvárhatótól. Ennek magyarázata, hogy a külkereskedelmi egyenleg látványos javulásának hátterében részben az EU intervenciós gabonakészleteinek kivitele áll, ami nem járul hozzá a növekedéshez (mivel egyszer már megtermelték).

Mivel az aszálykárok döntően a harmadik negyedévi GDP-ben jelentkeznek, ill. az oktatási intézmények összevonása, bezárása, pedagógusok elbocsátása szintén a harmadik negyedévtől jelentkezik, a mélypontot feltehetően a harmadik negyedévben éri el a gazdaság, állítják a Takarékbank elemzői, így akár 1% alatti növekedés is elképzelhető, míg a negyedik negyedévtől már szerény gyorsulásra lehet számítani, elsősorban bázishatások miatt. Így 2007-ben 1,6-1,7%-os növekedésre számítunk. Jövőre a gazdaság csak fokozatosan élénkülhet, az első negyedév feltehetően gyenge lesz az idei első negyedévben jellemző enyhe tél miatti magas bázis egyszeri hatása, és a lakossági fogyasztáskisimítás hatása miatt, 2008 végére is csak a 3%-os növekedést érheti el a magyar gazdaság, így 2008-ban is mindössze 2,5%-os GDP növekedésre lehet számítani.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!