5p

Rég nem látott médiafelhajtás övezte a számos magyar nagybefektető által fémjelezte CIG Pannónia Biztosító októberi részvényjegyzését. A számos cikknek és a Járai Zsigmonddal futó reklámkampánynak meglett az eredménye, tizenháromezer magyar kisbefektető 9,3 milliárdja került a társasághoz.

Ekkora bevezetésre hét éve nem volt példa a pesti tőzsde életében, így ez az esemény is bekívánkozik 2010 top 10 gazdasági sztorija közzé. Más kérdés, hogy a kisbefektetők nagy része két hónap alatt elbukta pénze negyedét.

A három éve alapított társaság még a válság előtt meghatározott stratégiája értelmében 2010 és 2011 közötti időszakra tette a tőzsdére vonulás időpontját. Nyár végén aztán 2010 októberére tűzte ki a társaság menedzsmentje a tőkepiaci bevezetést megelőző részvényjegyzés dátumát, míg a papírok, mint utóbb kiderült, a lehető legrosszabb időszakban, november 8-án kerültek a pesti kereskedésbe. A novemberre Írország révén újra fokozódó európai finanszírozási válság, az őszi magyar önkormányzati választások utánra várt, de végül jövő februárra halasztott szerkezeti reformok ismertetése és leginkább a magánnyugdíjpénztárak várható felszámolásához vezető “szabad nyugdíjválasztás” több mint tíz százalékos zuhanást okozott novemberben a pesti értéktőzsdén, ráadásul a kisebb kapitalizációjú papírok, amilyen a CIG is, jóval nagyobb mértékben értékelődtek le. Ilyen piaci helyzetben került a piacra 7 778 083 darab 938 forintos áron és 4 759 698 darab 750 forintos áron lejegyzett CIG Pannónia részvény.

Persze a jegyzés eredményeként 9,3 milliárd forint ellenében tulajdonossá vált tizenháromezer magyar kisbefektető októberben még optimistán tekinthetett előre. A magyar gazdasági sajtó által - élén a CIG-alapító Korányi G. Tamás által főszerkesztett és részben tulajdonolt Napi Gazdasággal- gerjesztett felfokozott érdeklődés következtében a 90-es évek közepére jellemző sorok alakultak ki a jegyzési helyeken.

A magánbefektetők rohama az utolsó darabig “elvitte” az újonnan kibocsátásra felajánlott 10 850 000 új részvényt, valamint a meglévő részvényesek által piacra dobott 1 950 511 részvényből 1 687 781 darabot is, vagyis a megszerezhető mennyiség 97,9 százaléka elkelt. Így a meghirdetett nagybefektetői aukcióra, tekintettel arra, hogy nem maradt elegendő megszerezhető részvény, már nem került sor, pedig az emissziónak ennek az utolsó szakasza biztosíthatta volna, hogy a decemberre a tőzsdén kialakult piaci árhoz közelebbi kibocsátási ár alakuljon ki. A kibocsátási tájékoztató szerint ugyanis a kibocsátás végleges ára a nagybefektetői aukció során alakult volna ki, ahol az intézményi befektetők 600 és 750 forint között tehettek volna ajánlatokat. Ismerve a biztosítótársaság részvényei utáni novemberi és decemberi tőzsdei keresletet, nem nagy bátorság kijelenteni, valószínűleg 750 forint alatti kibocsátási ár alakult volna ki a nagybefektetők és a kedvezményre jogosult kisbefektetők számára, és ezen keresztül a huszonöt százalékos felárral jegyző további magánbefektetők számára is.

A piaci a hibás

“A piac egyszerűen nincs tisztában azzal, hogy kell értékelni egy ilyen céget”, jelentette ki Misurra Gábor a CIG szóvivője és alapító tulajdonosa az index.hu-nak, miután a november 8-i debütálást követően folyamatos és masszív esést mutatottak a múlt század eleje óta első biztosítótársaságként a pesti tőzsdén jegyzésre került CIG papírjai.

A Járai elnöksége alatt MNB-szóvivőként tevékenykedő Misurra szerint a piac egyelőre nem ismerte fel a cégben rejlő potenciált. Misurrának abban mindenképpen igaza van, hogy a befektetési tanácsadók nem lépnek egymás sarkára az újabb és újabb CIG-re vonatkozó elemzésekkel. Sokak szerint Járai Zsigmond kormányközelisége miatt a magyar kisbefektetőket kiszolgáló hazai brókercégek nem mernek a CIG által felvázolt optimista növekedési forgatókönyvvel szembeni szcenáriókat felvázolni, a nemzetközi intézményi befektetőknek dolgozó cégek számára pedig egyelőre túl kicsi a biztosítótársaság. Egyedül, a társaság tőzsdei bevezetését is szervező Equilor publikált egy “színes-szagos” elemzést, amelyben a CIG papírjainak fair árát 1140 forintra teszi. Igaz, a pesszimista feltételekre épülő modell 627 forintos árat ad ki, amely 45 százalékkal alacsonyabb a fair árnál és az év végi 715 forintos záróáránál is alacsonyabb. Az optimista verzió 1690 forintos célára szintén 48 százalékkal tér el a fair értéktől.

Az elemzők dolgát, nemcsak a biztosítótársaság kormányközelisége, hanem a társaság még veszteséges működése és az idén tavasszal, illetve tavaly végrehajtott tőkeemelések árazása sem könnyíti meg.

Tavaly tavasszal, miután a társaság nem kapott meg egy egymilliárd forintos hitelt a bankoktól, meglévő tulajdonosai körében zártkörű tőkeemelést hajtott végre. Az ennek során lejegyzett 1,57 eurós (440 forintos) papírokat, amennyiben a tőzsdei bevezetés során nem váltották át, 2018-ban 3,5 euróért (980), vagyis évi 9,6 százalékos eurókamat mellett a társaság visszaveszi. Az idén tavasszal, az SBI Euopean Fund szintén 500 forint alatt, egész pontosan 480 forinton vásárolta be magát tíz százalék erejéig a biztosítótársaságba. Járai Zsigmond ekkor úgy nyilatkozott, hogy a társaság számára rendelkezésre bocsátott 10 millió eurós tőke jövő nyárig elegendő és a menedzsment csak jövő nyárra tervezi a tőzsdei bevezetést.

A CIG sem tud csodát tenni

Hogy aztán a társaság vezetősége az idén eddig összeszedett 2,5 milliárdra rugó veszteség miatt, vagy más okból döntött az idei nyilvános részvényemisszió mellett, nem tudni, de a sikeres kibocsátás után Kelemen Zsolt, a CIG Pannónia Életbiztosító pénzügyi vezérigazgató-helyettese elismerte, az újonnan induló biztosítók esetében a nyereség eléréséhez szükséges szokásos 5-7 évet a CIG sem tudja lerövidíteni. Ehhez 40-50 milliárd forintos, folyamatos díjú portfóliót kell felépítenie.

mfor.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!