"A Mol-csoport minden korábbi eredményt túlszárnyaló harmadik negyedéves teljesítménye hűen tükrözi a robosztus, a külső környezet kihívásaival szemben ellenálló üzleti modell erősségét és azon képességünket, hogy megragadjuk a kiváló Downstream környezet által nyújtott lehetőségeket."
Így foglalta össze a csoport 3 negyedéves teljesítményét a péntek hajnalban megjelent aktuális vezetőségi beszámolóban Hernádi Zsolt, a Mol elnök-vezérigazgatója.
Az olajipari cég az év első kilenc hónapjában 1,9 milliárd dollárt meghaladó eredményt produkált, ami az elsőszámú vezető szerint biztosítja az idei 2,2 milliárdos EBIDTA-cél elérését. Hernádi 2016-ra a Downstream környezet kismértékű romlása mellett továbbra is erős EBIDTA-t és a kiemelkedő készpénztermelő képesség megőrzését vetített előre.
De visszatérve a 2015 júliusa és szeptembere közötti minden idők legjobb eredményére, látható, hogy a kiváló teljesítményt továbbra is finomítói teljesítmény és a kiskereskedelem biztosítja. A 199 milliárdos tiszta EBIDTA-ból ugyanis 147-et a Downstream üzletág biztosított. Ebben a tetőző finomítói árrésnek (amely azóta már erős csökkenésnek indult, lásd: lásd: Ennek a számnak örülhetnek az autósok), valamint a második negyedévei historikus csúcstól csupán minimálisan elmaradó petrolkémiai árrésnek volt kiemelkedő szerepe.
A kutatás, kitermelés üzletág (upstream) EBITDA-jára az 50 dollár/hordó szintre csökkenő olajár hatott negatívan. Ráadásul a termelés is csökkent, átmenetileg 101 ezer hordó kőolaj-egyenértékre (mboepd), miután az egyesült királyságbeli mezőkön karbantartási munkák folytak.
A Gáz Midstream üzletág eredménye a várakozásoknak megfelelő szintre javult azt követően, hogy az előző negyedévben gyengébb volt, elsősorban a hazai- és a tranzitmennyiség tekintetében szállított alacsonyabb volumenek hatására.
A működési cash-flow a működő tőke változása előtt 175 milliárd forintot ért el. A növekedést elsősorban az erősebb üzleti teljesítmény befolyásolta.
mfor.hu