5p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Az ukrán Kommerszant című lap úgy értesült, hogy az ország parlamentje elfogadta azt a törvényjavaslatot, mely megtiltja, hogy magánszemélyek devizahitelt vegyenek fel. Hivatalos megerősítés egyelőre nincs, ezért a törvény pontos rendelkezései sem ismertek, ezért nehéz megítélni, milyen hatással lesz a lépés az OTP ukrán leányvállalatára.

Az ukrán Kommerszant című lap úgy értesült, hogy az ország parlamentje elfogadta azt a törvényjavaslatot, mely megtiltja, hogy magánszemélyek devizahitelt vegyenek fel. Hivatalos megerősítés egyelőre nincs, ezért a törvény pontos rendelkezései sem ismertek, ezért nehéz megítélni, milyen hatással lesz a lépés az OTP ukrán leányvállalatára.

Egyelőre sok a kérdőjel az ukrán devizahitelezés befagyasztásával kapcsolatban, mivel hivatalos források nem erősítették meg, hogy a parlament valóban elfogadta a javaslatot. Ha igaz, amit a Kommerszant megírt, akkor a devizahitelezés megtiltása kevésbé lehet hatással az OTP-re, az esetleges két éves türelmi idő a törlesztések esetében viszont a magyar bankot is érzékenyen érintheti.

Magánszemélyeknek nincs több hitel

Az ukrán lap cikke szerint a törvényjavaslat lényege, hogy magánszemélyek ezentúl csak akkor vehetnek fel devizahitelt, ha külföldi egészségügyi ellátásukra vagy tanulmányaikra van szükségük rá. A kisvállalkozások továbbra is hozzájuthatnak hitelhez, de csak akkor, ha nem készpénzben fizetik ki nekik, és ha bevételeik is devizában realizálódnak.

A másik fontos intézkedés, mely az OTP-t is érintheti, hogy az elfogadott javaslat megtiltja a hitelek rezidensek felé történő előtörlesztését, és két éves haladékot ad a 2008 októbere előtt felvett hitelek törlesztésére. Különösen ez utóbbi rendelkezés lehet hátrányos a magyar bank számára, de még itt is sok a nyitott kérdés.

"A hiteltörlesztési moratórium már kedvezőtlenebbül is érinthetné az OTP leányvállalatát, hacsak a nem teljesítő hitelfelvevők és a bank közé nem áll be állam teljesíteni, ezt a jelenlegi hírek alapján azonban még nem tudni" - olvasható a Raiffeisen bank csütörtök reggel megjelent napi részvénypiaci elemzésében.

"Kulcskérdés, hogy az ukrán állam képes-e a devizahitelesek mögé állni, és tudja-e teljesíteni a garanciavállalásban vállalt kötelezettségeit. Emellett bizonytalan, hogy a piac hogy értékelné ezt a garanciavállalást, mivel a CDS-ek árazását elnézve jelenleg nem túl erős az ukrán állam hitele" - válaszolta az mfor.hu kérdésére Szegner Balázs, az Equilor elemzője. A szakember hozzátette: korábban Írország esett hasonló csapdába, hogy garanciát vállalt a devizahitelek fizetésére, azonban a piac nem tartotta elég megbízhatónak az államot, kétkedve fogadta a garanciavállalást.

Szegner Balász szerint az ukrán állam és az ország bankrendszere még mindig elég nagy bajban van, ezért kétséges, hogyan reagálna a piac egy esetleges garanciavállalásra.

"Önmagában a devizahitelezés megtiltása nem óriási csapás az OTP számára, mivel az ukrán piacon 2007-2008-ra volt jellemző az erőteljes hitelexpanzió, ez az idei évre lecsengett. Tehát a bankok amúgy is minimálisra fogták vissza hitelkihelyezésüket, most nem a terjeszkedés a céljuk" - vélekedik az Equilor szakembere. Ez nagyjából egybecseng a Raiffeisen szakértőinek véleményével: szerintük sem érintené érzékenyen az OTP-t, ha átmenetileg felfüggesztenék a devizahitelezést Ukrajnában.

Ugyanakkor az ukrán gazdaságot érzékenyen érintheti a hitelezés megtiltása, mivel így az ukrán vállaltok még nehezebben jutnak majd forráshoz, a hitelek nélkül nem nagyon tudnak majd fejlődni - vélekedik az általunk megkérdezett elemző.

Már az első negyedév is veszteséges volt

Az OTP ukrán leányvállalata, a CJSC OTP bank az idei első negyedévben 9,1 milliárd forintos veszteséget könyvelhetett el, pedig a tavalyi év utolsó három hónapjában még 5,4 milliárdos volt a profit eredetileg. Igaz ugyan, hogy utólag egy 60 milliárd forintos goodwill-leírást tettek be a negyedik negyedéves mérlegbe.

A magyar bank Ukrajnában kihelyezett hiteleinek mennyisége 859,2 milliárd forint volt március végén, ami 12 százalékos növekedést jelentett az előző negyedévhez képest. Ennek majdnem fele, több mint 400 milliárd forint volt magánszemélyeknek kihelyezett hitel.

A 90 napon túli késedelmes fizetések aránya jelentősen megemelkedett az év első három hónapjában Ukrajnában, az év végi 4,7 százalékról 10,4 százalékra. "Ez elsősorban a hrivnya tavaly őszi leértékelődésének volt köszönhető. Ez most, az első negyedévben jelent meg a portfólióban" - mondta Urbán László, a bank vezérigazgató-helyettese májusban az eredmények bemutatásakor.

Urbán László szerint az is várható volt, hogy Ukrajnában lesz szükség a legnagyobb céltartalék-képzésre. Ezt támasztja alá, hogy az első negyedévben a teljes, 45 milliárdos tartalékból 20 milliárd jutott az ukrán leányvállalatra. Az első negyedéves számok ismertetésekor azonban a bank már látott pozitív jeleket: márciusban például már csökkent a 30 napon túli késedelmes fizetések aránya Ukrajnában. Urbán szerint ez annak volt köszönhető, hogy a hrivnya nem gyengült tovább az euróval szemben, aki nem tudott fizetni, az már korábban késedelembe esett.


Az OTP szakemberei szerint a legfontosabb ukrán exportiparágak, mint például a vas- és acélipar elérték a mélypontot. Ez is arra utalhat, hogy lassan javulás következhet be. Urbán László szerint a bank akkori számításai szerint az év végére nagyjából "nullás" lesz az ukrán leányvállalat az első negyedéves 9,1 milliárd forintos veszteség után.

A bank fel van készülve arra, hogy várhatóan tovább emelkedik majd a késedelmes fizetések aránya, azonban nem akkora mértékben, mint az első negyedévben.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!