Az első becslés szerint 3,5 százalékkal nőtt az amerikai gazdaság a harmadik negyedévben - közölték csütörtökön. A vártnál kicsit jobb adat meghozta a várt pozitív fordulatot a tőzsdéken, a jelek szerint azzal egyelőre nem foglalkoznak a befektetők, mi lesz, ha elfogy a pénz az állami mentőcsomagokból.
A szakértők szerint elsősorban a kormány csomagjainak volt köszönhető, hogy a harmadik negyedévben véget ért a recesszió az Egyesült Államokban. A republikánus politikusok viszont azt hangoztatják, hogy az elköltött százmilliárdok jelentős része rosszul lett felhasználva.
Kibontották a csomagot
"Az ösztönző csomagok nyilvánvalóan komoly szerepet játszottak abban, hogy a harmadik negyedévben nőni tudott az amerikai gazdaság" - emelte ki a Marketwatch kérdésére Christina Romer, a Fehét ház vezető közgazdásza. Nem értenek viszont egyet ezzel a republikánus politikusok: ők elsősorban azt kifogásolják, hogy az ösztönzés túl lassú, nem elég hatékony és nem kellően koncentrál a munkahelyek megmentésére. Szerintük a Fed enyhe monetáris politikája miatt tudott a harmadik negyedévben növekedni a gazdaság.
A kormány képviselői próbálnak sikertörténetet kovácsolni a GDP növekedéséből, úton-útfélen azt hangoztatják, hogy ez volt az első bővülés az elmúlt egy évben és két éve a legnagyobb mértékben nőtt a gazdaság teljesítménye.
Tavaly 2,3 százalékkal csökkent a gazdaság teljesítménye Amerikában, majd a mélypont az idei első negyedév -6,4 százalékos adata volt, a második negyedévben viszont már csak 0,7 százalékos volt a visszaesés.
Az adatok szerint a harmadik negyedévben beindult a fogyasztás a tengerentúlon, a korábbinál kisebb mértékben építették le a készleteket, illetve nőttek az ingatlanpiaci beruházások. Az elemzők szerint az emelkedő kormányzati kiadások mellett ezek húzták a gazdaságot.
Az egyik húzóerő éppen a fogyasztás volt, mely 3,4 százalékkal nőtt 2008 harmadik negyedévéhez képest, ez pedig az utóbbi két év legjobb adata. Az adatok szerint ez 2,4 százalékot adott a GDP növekedéséhez. A beruházások 2,5 százalékkal estek vissza, de ez már jelentős javulást mutatott az első negyedév 39,2 százalékos zuhanásához képest. A raktárkészletek is a korábbinál kisebb mértékben estek vissza, ez 0,9 százalékot adott a növekedéshez.
A kormányzati kiadások 2,3 százalékkal nőttek az egy évvel korábbi szinthez képest, de ezen belül is jelentős eltérések voltak: a helyi önkormányzatok kiadásai 1,1 százalékkal csökkentek, a központi költségvetés kiadásai viszont 7,9 százalékkal ugrottak meg. Ezeken belül a hagyományosan volatilisnek számító hadiipari kiadások 8,4 százalékkal nőttek.
Meddig lesz fenntartható?
A szakemberek többsége szerint a harmadik negyedévben tapasztalt 3,5 százalékos növekedés nem lesz fenntartható a következő negyedévekben, a többség arra számít, hogy a következő időszakban 2-3,5 százalék közötti növekedést produkálhat negyedévenként a gazdaság. Emellett arra számítanak, hogy folytatódik majd a készletek átrendeződése a cégeknél.
A legnagyobb kérdés a következő hónapokban az lehet, hogy meg tud-e állni a saját lábán a gazdaság, ha elkezdődik a monetáris szigorítás a Fed részéről.
A Fehér házból olyan hírek érkeznek, hogy az elnök gondolkodik egy újabb ösztönzőcsomag meghirdetésén is, azonban a közgazdászok szerint erre kevés az esély, mivel a költségvetés hiánya már így is 1400 milliárd dollárt tesz ki, ami nem ad további mozgásteret Obamának.
A Marketwatch által idézett piaci elemzők többsége úgy véli, hogy a következő negyedévekben egy szolid emelkedő pályára állhat rá az amerikai gazdaság, nem számítanak jelentős megugrásra. Szerintük a fenntartható növekedés szempontjából a következő időszak legjelentősebb kockázata a még mindig emelkedő munkanélküliség lehet.