2p

Tudni szeretné, mi vár Önre 2025-ben?
Mit okoz, hogy ingatlancélra is elkölthetőek a nyugdíjmegtakarítások?
Hogyan érinti ez a piacokat, merre mennek az ingatlanárak és az épitőipari árak?
Pogátsa Zoltán, Farkas András, Nagygyörgy Tibor
és sok más kíváló szakértő ezúttal élőben osztja meg nézeteit!

Találkozzunk személyesen!

2024. november 21. 16:00 Budapest

Részletek és jelentkezés itt

Növekvő ellenállásba ütközik a BP brit olajtársaság líbiai partoknál heteken belül kezdődő fúrásának terve, európai politikusok fúrási moratóriumot szorgalmaznak.

Stefania Prestigiacomo olasz környezetvédelmi miniszter szerint a Deepwater Horizon mexikói-öbölbeli katasztrófáját követően a mélytengeri fúrásokra hirdetett moratórium lenne a megfelelő lépés. Az olasz tárcavezető véleményét a mediterrán térség 21 országa is osztja.

Prestigiacomo a The Financial Times című üzleti napilaphoz eljuttatott közleményében úgy fogalmazott, hogy a BP fúrási tervei "fokozzák az aggodalmakat".

Günther Oettinger uniós energiaügyi biztos korábbi javaslatára utalva az olasz politikus megjegyezte: a veszély lehetőségét magában hordozó fúrások tekintetében a moratórium lehet a helyes döntés, hogy Európa időt nyerjen egy új stratégia kialakítására a Földközi-tengert érintően, különösen az amerikai olajkatasztrófa fényében.

A BP megerősítette, hogy Líbia partjainál megkezdte az előkészületeket a fúráshoz, amely 200 méterrel mélyebbre hatol majd, mint a Mexikói-öbölben a Deepwater Horizon.

A fúrások helyszínéül szolgáló öböl 500 kilométerre fekszik az olasz és máltai vizektől, az olajtársaság projektje így aggodalommal tölti el a térségbeli országokat.

A BP szerint azonban szó sincs moratóriumról, Olaszország pedig maga is jóváhagyott feltárásokat, köztük mélytengeri fúrásokat is. Franco Frattini olasz külügyminiszter a múlt héten jelezte: a líbiai fúrásokkal a mediterrán uniónak kell foglalkoznia.

Szakértők szerint egy esetleges katasztrófa esetén azonban kérdéses lenne, hogy a mediterrán államok képesek-e megbirkózni a helyzettel. Az ENSZ tengerszennyezések kezelésével foglalkozó, és Máltán működő ügynöksége szerint Líbia jelenleg nem rendelkezik katasztrófa-elhárítási tervvel, de dolgozik rajta, és megvannak az elhárításhoz szükséges eszközeik. A térségben több országról azonban nem mondható el ez.

Olaszországban is aggodalmak merültek fel, mert vélemények szerint a költségvetési megtakarítások rontottak Európa egykor legjobb elhárítási rendszerének minőségén.

MTI/Menedzsment Fórum

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!