Az OTP a legsérülékenyebb
"A hazai piac a Moody's pénteki bejelentéséig érezhetően felülteljesítő volt, amelyet a hét utolsó napján vissza is adott. A részvénypiacon ugyanakkor egyelőre nem számítunk tartós negatív hatásra, sőt a későbbiekben ez korrekcióra is kerülhet, ha az IMF-fel valóban megindulnak a tárgyalások, amelyek elméletben elkerülhetővé tehetik az S&P leminősítést is" - olvasható a Raiffeisen részvénypiaci elemzésében.
A fenti spekulációnk mögött leginkább az áll, hogy a korábbi hetekben a piac már szinte teljesen beárazott egy S&P-leminősítést, más kérdés hogy végül a Moody's-tól jött. Az S&P viszont deklarálta, hogy a további döntésig vár az IMF/EU tárgyalásokig, így erre most nem kell számítani.
További feltétel, hogy a Bankszövetséggel is folytatódjon a párbeszéd, amely a kormány szerdai (GVH -vizsgálat) és csütörtöki (újabb kezdeményezések a devizahitelesek támogatására) bejelentései után némileg megkérdőjeleződtek a befektetők szemében. Amennyiben viszont ezekben nem lesz határozott és gyors előrelépés további súlyos esés sem zárható ki ilyen nemzetközi környezetben - vélik az elemzők.
Az OTP-ben a 2750-es támasz kitarthat még ebben rossz hangulatban is, amíg bízik a piac az IMF-fel és a Bankszövetséggel való megállapodásban, melynek letörése viszont súlyos következményekkel járna, ezért érdemes a partvonalon maradni - tanácsolják a Raiffeisen szakemberei.
Továbbra is a Mol a legerősebb papír, ilyen körülmények között a 18 000 fölé való kitörés ismét elmaradt, a középtávú emelkedő trend azonban még sértetlen, egészen addig amíg nagyságrendileg 16 500 fölött marad. A piaci megingásokat ebben a papírban továbbra is gyűjtögetésre lehet érdemes kihasználni. Fontos megemlíteni, hogy a cégnek nincsen külső finanszírozási igénye a következő időszakban, míg a gyenge forint számára kedvező, különösen amíg a dollár és az olaj árfolyam is erős!
Lényegesen kedvezőtlenebb a kép a Magyar Telekomban, amelyben megtörtek az 500-as támaszok, mely nem is tekinthető csodának figyelembe véve a drasztikus hazai hozamemelkedést. A 465-470-es szintek tartóssága, hasonlóan az OTP-hez, attól függhet mennyire gyorsan lép a hazai kormány. Amennyiben nem lép, ez a szint is eleshet könnyedén.
A gyógyszergyártókat is megviselte a mögöttünk álló hét, a Richterben elesett a 35 000, az Egisben a 17 500-as fontos szint, így a korábbi csúcsszintek, a 37 000 és 19 000 meghódításáról rövid távon lemondhatunk. A Richterben a 34 000, míg az Egisben a 17 000 a következő támaszok.
Európa tanácskozik, Amerika a makroadatok lázában ég
"A nemzetközi piacokon folyamatos esés a tőzsdéken és hozamemelkedés az állampapírpiacokon. Korábbi várakozásainkkal ellentétben úgy tűnik semmilyen megnyugvást nem hozott a piacra, hogy a dél-európai országokban szakértői kormányok alakultak, míg a helyzetet tovább rontotta az USA Szuperbizottságának kudarca és a várakozásoknál rosszabb GDP-adat" - vázolják fel a bank elemzői.
Szerintük kijelenthetjük, addig amíg Európából nem érkezik újabb kezdeményezés az egységesebb fellépésre nem várható javulás a hangulatban. Egyre többen vetik fel egy közös európai kötvény szükségességét és/vagy az EKB lényegesen aktívabb piaci szerepvállalását. Mindkettő ellen elsősorban német oldalról van ellenállás. A jövő heti, kedden és szerdán tartandó EU-s pénzügyi csúcsról szóló híreket lesz majd érdemes figyelni. Az USA-ban pedig az aktuális hónap legfontosabb makroadatait publikálják (ISM, munkanélküliségi adatok), itt is nőtt az esélye a csalódásnak a Raiffeisen véleménye szerint. A rövid távú túladottságon és pesszimizmuson kívül nem sok szól a további esés ellen.
A technikai kép is negatívba fordult: A középtávú trend most egyértelműen lefelé van, amióta törtek az 1200-as szintek az S&P-ben. A piac immáron az első említésre méltó, 1160 körüli támaszokat tesztelte, jelen pillanatban azonban technikai szempontból jelentős az esélye ennek elesésére is a későbbiekben, amely az 1100-1120-as tartományba viheti az indexet. 1200 alatt a medve birodalma van.
mfor.hu