2p

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

A délután publikált amerikai munkanélküliségi adatok, illetve a Magyarország fizetőképességével kapcsolatos aggodalmakkal magyarázták az elemzők az amerikai tőzsdeindexek pénteki súlyos veszteségeit. A Dow ismét 10 ezer pont alatt.

Jelentős, 3 százalék feletti zuhanással zártak a főbb tőzsdeindexek az Egyesült Államokban. A mutatók szinte egész nap lefele tartottak, amelyben mind az amerikai, mind az Európából érkező hírek közrejátszottak.

A záráskor a Dow Jones ipari indexe ismét 10 ezer pont alá került. A mutató 324 ponttal, 3,16 százalékkal 9931 pontra esett. A technológiai részvények tőzsdéjének, a Nasdaqnak a fő indexe is erőteljesen esett, 3,64 százalékos zuhanást követően 2219 ponton zárt. Hasonló mértékű volt a gyengülés az S&P 500-as mutató esetében is, közel 38 ponttal került lentebb a mutató, 1064-en fejezte be a hetet.

Az euróvöezeti kockázati aggodalmakat a magyar és a görög adósságszolgálati helyzet párhuzamba állítása fűtötte fel, ami jelentős mértékben hozzájárult az euró árfolyamvesztéséhez a "befektetési mentsvár" devizákkal, a dollárral és a jennel szemben. Az euró hirtelen gyengülését emellett részben a svájci frank erősödésének, részben pedig a francia miniszterelnök szavainak tulajdonítja a piac. Francois Fillon kijelentette, hogy a maga részéről semmi rosszat nem lát abban, ha az euró/dollár árfolyam eléri a paritást.

Az euróövezeti gazdasági kilátásokkal szemben táplált piaci aggodalmakat pénteken fokozta a német kormány közleménye a gazdaságösztönző intézkedések jövő évi visszavonásáról.  Az amerikai tőzsdemutatókat a kiábrándító foglalkoztatási adatok rontották tovább. Az euróvövezet pénzügyi stabilitásával szembeni nemzetközi piaci bizalmatlanság újraélesztése elsősorban a banki/pénzügyi szektor részvényeit terhelte meg már az európai kereskedési szakaszban, de a hatás átterjedt az amerikai piacokra is.

A várttól messze elmaradó foglalkoztatási adatok jelentősen visszavetették a gazdasági fellendülés ütemével szemben táplált várakozásokat, ami a nagy iparvállalati részvények árfolyamát vetette vissza. A gazdasági fellendüléssel kapcsolatos kételyek kihatottak az olajárra is, amely jelentősen, 2 dollárral gyengült, ez pedig olajipari vállalatok részvényeit is padlóra küldte.

Menedzsment Fórum/MTI

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!