A válságot követő hatodik évben mindössze három településen, Mosonmagyaróváron, Sopronban és Győrben magasabbak a panellakások négyzetméterárai, mint amilyen szinten 2008-ban álltak. Ennek ellenére fajlagosan a legmagasabb árakat továbbra is Budapesten, a XI. kerületben találjuk, rögzíti az OTP Lakóingatlan Értéktérképe.
Az OTP Jelzálogbank által szerkesztett kiadványban a 2008-as és 2013 és 2014 első félévének együttes adatait elemezték a NAV tranzakció adatbázisa és saját adataik alapján. Ezek szerint Magyarországon az iparosított technológiával (nem csak panel) épített lakások ára átlagosan 18 százalékkal csökkent 2008 óta. Míg akkor országosan a lakótelepek átlagára 167 ezer forint volt négyzetméterenként, addig 2013 és 2014 első félévének együttes adatai szerint 137 ezer. Ez valamivel meghaladja az országos teljes lakóingatlan áresés ütemét.
A lakótelepi lakások árváltozását – hasonlóan egyébként a többi ingatlantípushoz – a földrajzi helyzet és a regionális gazdaság erősen determinálja. Miközben az ország nyugati végén, Mosonmagyaróváron, Sopronban 16, illetve 15 százalékkal emelkedtek a lakótelepi lakások árai, addig az egykori iparvárosokban, Dunaújvárosban, Miskolcon, Ózdon, Esztergomban, Tatabányán, de még Budapest XX. kerületében is több mint egyharmados értékvesztést lehet feljegyezni 6 év alatt.
Az OTP Lakóingatlan Értéktérképe egyébként egyértelmű összefüggést mutatott ki az egyes városok/kerületek lakótelepi átlagára és ennek válságban végbement változása között. Vagyis az átlagnál olcsóbb lakótelepek átlagot meghaladó mértékben vesztettek értékükből, míg a drágábbak válságállóbbnak bizonyultak az elmúlt évek alatt. Az árolló tehát a lakótelepi lakások szegmensében tovább nyílt. A budapesti 11. kerületi Lágymányosi lakótelep 265 ezer forintos négyzetméterára például már ötször magasabb az ózdi Béke lakótelepre jellemző 54 ezre fajlagos árnál. Pedig a 4-es metrónak a nyári hónapokban egyértelműen megmutatkozó árfelhajtó hatását a mostani adatok még nem is tartalmazzák.
mfor.hu