A 30 vezető iparvállalat DJIA indexe 97,29 ponttal, vagyis 0,79 százalékkal 12151,26 pontra esett. Az S&P 500-as mutató 12,78 ponttal, vagyis 0,97 százalékkal 1300,16 pontra csökkent. A technológiai részvények Nasdaq Composite mutatója 40,53 ponttal, 1,46 százalékkal 2732,78 pontra zuhant.
Az esést a csalódást okozó foglalkoztatási adatok váltották ki. A nem mezőgazdasági ágazatokban foglalkoztatottak számának májusi növekedése messze elmaradt az elemzői várakozásoktól, a munkanélküliségi ráta pedig a várt csökkenés helyett emelkedett.
Az amerikai gazdasági növekedés kilátásait beárnyékoló makrogazdasági adatok hosszú sorozata után a pénteken közzétett foglalkoztatási adatok hidegzuhanyként érték a piacokat, és nemcsak a tőzsdeindexeket terhelték meg, hanem a dollár árfolyamát is a mélybe nyomták a főbb devizákkal szemben.
Később enyhítette a befektetői bizalmatlanságot az amerikai szolgáltató szektorok teljesítményének növekedését mutató májusi adat. A felfelé korrigáló olajárakkal párhuzamosan emelkedő energiaipari részvények, valamint az elmúlt napok veszteségeit kiaknázó felvásárlásnak köszönhetően javuló pénzügyi papírok segítettek mérsékelni az árfolyam indexek esését.
A vállalati hírek közül említést érdemel a Wal-Mart bejelentése, mely 15 milliárd dolláros részvény-visszavásárlási programot hirdetett pénteken. Ennek hatására a világ legnagyobb kiskereskedelmi láncának részvénye az erősödő papírok közé került, igaz csak minimális, 0,2 százalékos emelkedést ért el.
Csütörtök este jelentette be a Groupon (internetes vásárlói közösség), majd pénteken a Pandora (online zenei adatbázis, rádió) az új részvénykibocsátását. Előbbi kapcsán az is napvilágot látott, hogy a kereskedés során az un. tickerkódja GRPN lesz.
Szintén pénteki hír, hogy a Fiat megvásárolta a még állami kézben lévő Chrysler részvényeket. Az autógyártó papírjai a 2008-as válságot követő állami mentőcsomaggal kerültek állami kézbe, a mentőakció pénzügyi eredménye 1,3 milliárd dollár veszteséggel zárult.
MTI/mfor.hu