3p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

A megtakarítók - helytelenül - általában nem a reál, hanem a nominális változókra figyelnek: pénzillúzióban szenvednek.

A 10%-os betéti kamatnak jobban örülnek 10%-os infláció mellett, mint az 5%-os kamatnak 3% infláció mellett. Ez jól ismert jelenség, és Magyarországon is nagyszerűen látszott a hatása az elmúlt években. A megtakarítók számára a REÁLkamat számít, nem a nominális, sőt, az adózás miatt még kedvezőbb is a REÁLmennyiségben ugyanakkora, de nominálisan kisebb kamat. Pl ha 5% a kamat, 3% az infláció, és 20% a kamatadó, akkor 0,8*5-3= 1% adó utáni reálkamatot teszünk el, míg pl. 10% kamat, 8% infláció esetén 0,8*10%-8%= 0% adó utáni REÁLkamatunk marad. Önmagában tehát az, hogy alacsony a nominális hazai kamatszint még nem lenne baj.

Azonban most az az érdekes helyzet van, hogy az előretekintő REÁLkamatszint nulla közelébe került (arról, hogy a befektetők sokszor tévesen visszatekintő adatokból indulnak ki, már korábban többször írtam - de természetesen kötvénybefektetéseknél is az előretekintő megközelítés a helyes).

Ha eltekintünk a folyton változó adók hatásától, akkor megállapíthatjuk, hogy aki a hazai jegybanki kamatszint mellett fektette be megtakarításait, az 1995 óta szinte mindig valamekkora REÁLkamatot tudott elérni, átlagosan 3-4% közöttit. Mi a helyzet viszont most?

Az MNB 3%-ra csökkentette a jegybanki kamat szintjét, és további kisebb vágásokat is kilátásba helyezett (lefordítva a közleményt nagyjából az derült ki számomra belőle, hogy ha nem gyengül a forint, akkor vágnak 10-15-20 bázispontot még 1-2-(3)-szor, ha gyengül, akkor nem), miközben az infláció - bár 2014 átlagában még alacsony lesz - a jövő év végére ismét megközelítheti a 3%-ot:

//www.mnb.hu/Monetaris_politika/donteshozatal/mnbhu_monet_kozlem/mt...

//www.mnb.hu/Root/Dokumentumtar/MNB/Kiadvanyok/mnbhu_inflacio_hu/Ho...

2015-re az MNB is 2,8%-os inflációt vár, és mivel szerintem az egész világgazdaságban alulbecslik jelenleg az inflációs nyomást, így nem lennék meglepve ha már 2014 végén 3% felett lenne ismét az infláció. Ez pedig azt jelenti, hogy Magyarországon eltűnőben van a reálkamat - sőt lehet, hogy már előretekintő módón nincs is. Ez kedvező a gazdaságnak, kedvezőtlen a megtakarítóknak, jó az államháztartásnak, és valószínűleg gyengíti a forintot.

***

Jön a nagy nap, a hetek óta várt Fed-bejelentés: csökkentik-e a pénznyomtatást, és ha igen mennyivel. Annyira be van harangozva az esemény, hogy biztos óriási csapkodás lesz rá, ebben szerintem nem érdemes részt venni, de azt gondolom, hogy HA nem lesz változás a Fed politikájában, és erre leesnek a kötvényhozamok/begyengül a dollár/felmegy a tőzsde, akkor ez ellen a mozgás ellen kell majd lépni 1-2 nap múlva. Annyira túlfűtött hangulatilag a döntés, hogy valószínűleg meg kell várni az első napi reakciót, és valószínűleg bármerre mennek a (nem)HÍR hatására a piacok, az csak egynapos csoda lesz, nem szabad elhinni...

"This is the most important non-event of the year" :)

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!