Egyelőre csak arról döntöttek a környező országok nemzeti bankjai Budapesten, hogy kiterjesztik eddigi együttműködésüket, konkrét lépésekről azonban még nem esett szó. Az MTI által megkérdezett elemzők szerint a lépés pozitív, de egyelőre hiányoznak a konkrétumok a megállapodásból.
Pénteken Budapesten tartotta munkaértekezletét a régió hat nemzeti bankja, a jegybankok képviselői megállapodtak abban, hogy kiterjesztik együttműködésüket annak érdekében, hogy tovább erősítsék a régión belüli makroprudenciális felügyeletet - olvasható a Magyar Nemzeti Bank által kiadott közleményben.
A szlovén, a cseh, a magyar, a lengyel, a szlovák és az osztrák jegybank elnöke emellett megállapodott arról, hogy fokozottan figyelemmel kísérik egymás pénzügyi rendszerét. A tanácskozás résztvevői megtárgyalták a pénzügyi krízis közép-európai gazdaságokra gyakorolt hatásait, illetve áttekintették a résztvevő országok válságra adott különféle válaszait is.
Kondrát Zsolt, az MKB elemzője hiányolta a konkrétumokat a közleményből, különösen az elmúlt hetek közös nyilatkozataira tekintettel kevesellte az együttműködésre vonatkozó megjegyzéseket. A szakember az MTI kérdésére nem zárta ki annak lehetőségét, hogy a jegybankok elnökeinek eltérő véleménye miatt nem történtek konkrétabb lépések.
Ugyancsak szűkszavúnak nevezte a közleményt Suppan Gergely, a Takarékbank elemzője. Pozitívumként értékelte ugyanakkor, hogy a jegybankok tovább mélyítik együttműködésüket, ami véleménye szerint elsősorban az információáramlásra, kommunikációra vonatkozik és abban nyújt segítséget: ha bármelyik országban probléma lenne, arra időben felkészülhessenek a régió jegybankjai.
Emlékeztetett rá, hogy az osztrák, a szlovén és a szlovák központi bank "kilóg a sorból", mivel az eurózóna tagja, a magyar, a cseh, és a lengyel jegybank pedig éppen a jövő héten készül kamatdöntésre, egymástól eltérő módon. A magyar és a cseh alapkamat vélhetően nem változik, míg a lengyel központi bank a várakozások szerint kamatot csökkent - mondta Suppan az MTI-nek.
A megjelent közleményt lehet, hogy a piac is szűkszavúnak értékelte, ugyanis a kiadása után kicsit gyengült a forint az euróval szemben, ismét kicsivel 300 forint fölé drágult a közös európai valuta.