Több mint 700 pontos gyengülés után 21 288 ponton fejezte be a pénteki kereskedést a BUX index, ez 3,34 százalékkal volt alacsonyabb az egy napi értéknél. A forgalom kimagasló volt, a kereskedés végére majdnem 90 milliárd forint cserélt gazdát a befektetők között, ebből több mint 70 milliárdot az OTP bonyolított.
A vezető részvények mindegyike tetemes mínusszal zárta a hetet, a legnagyobb vesztes az OTP lett, mely több mint 10 százalékkal lett olcsóbb. A bankpapírok a nap végén 4840 forinton álltak, ami 11,03 százalékos esésnek felelt meg, de napközben a 15 százalékos határt is elérte az árfolyam zuhanása. Eközben a Mol 1,1 százalékkal lett olcsóbb, 18 000 forintért cserélt gazdát a zárás előtt, míg a Magyar Telekom 692 forintos ára 0,43 százalékos gyengülésnek felelt meg.
Nem maradtak ki a vérengzésből a gyógyszergyártók sem: a Richter 44 000 forintos jegyzése 1,12 százalékkal volt alacsonyabb, mint csütörtökön, míg az Egis 3,27 százalékos bukás után 19 250 forintot ért.
Folytatta a csütörtök délután kezdett gyengülését a forint is a bankközi devizapiacon: péntek délután 285,65 forintot kellett adni egy euróért, ami több mint másfél százalékkal volt magasabb az előző napi értéknél. A dollárral szemben 237,14-nél állt a hazai fizetőeszköz, míg a svájci frankért 204,59 forintot kellett fizetni.
A magyar eszközök zuhanása akkor kezdődött, amikor Kósa Lajos, a Fidesz alelnöke egy csütörtöki konferencián arról beszélt, hogy hazánk államcsődközeli helyzetben van és "szűk esélyünk" van arra, hogy elkerüljük Görögország sorsát. Ezt megerősítette péntek délelőtt Szíjjártó Péter is, a miniszterelnök szóvivője egy sajtótájékoztatón megerősítette, hogy a magyar gazdaság nagyon súlyos helyzetben van.
A kormánypárt képviselőinek megnyilatkozásai mellett a rossz hangulatot erősítette a nemzetközi piacok nyugtalansága is. A vezető európai tőzsdék is veszítettek értékükből: a londoni FTSE délután 1,33 százalékkal állt csütörtöki értéke alatt, míg a frankfurti DAX 1,46 százalékkal esett vissza. Régiónkban a varsói WIG 20 2,1 százalékkal gyengült a nap második felére. A tengerentúlon sem örülhettek a befektetők: a délután megjelent gyenge munkaerőpiaci adatok esést hoztak a Wall Streetre, így az első pár óra után a Dow 1,61 százalékkal volt csütörtöki szintje alatt, a S&P pedig 1,43 százalékos visszaeséssel kezdte a hét utolsó napját.
Menedzsment Fórum