A forint 2010-es teljesítményére a külföldi és belföldi események egyaránt rányomták bélyegüket: az erős évkezdés után tavasszal jött a fordulópont a görög válság idején. A szokásostól eltérően idén a nyár sem volt unalmas a devizapiacon köszönhetően elsősorban a kormány kommunikációs manővereinek és az IMF-delegáció hazazavarásának.
Jó erőben kezdtük 2010-et
Az év elején még bizakodók lehettünk a forinttal kapcsolatban, hiszen az euró ellenében 270 alatt, a svájci frankkal szemben pedig 180 körül kezdtük az évet. Az azonban már akkor látszott, hogy a forint mellett az euró/frank árfolyam is hatással lesz a közérzetünkre, hiszen amíg az euróval szemben 260-ig is visszakapaszkodott a forint, a frank ellenében idén már nem tudtunk 180 alá menni.
Az euró/frank egyébként 1,4850 körül indította az évet, majd onnan csökkent fokozatosan az árfolyam a frank erősödésével. A nagyobb meglódulások egybeestek az európai államok adósságválságaival, a görög és az ír válság is gyengítette az eurót a frank ellenében. A frank évek óta menekülődevizaként szolgál a piacon, ez is az alpesi valuta szárnyalása mellett szólt 2010-ben is.
Az év első hónapjaiban egyébként a svájci jegybank (SNB) még próbált tenni a túl erős frank ellen, azonban kevés sikerrel: az első félévben 14 milliárd frankos árfolyamveszteséget szenvedett el a piaci intervenciókon.
Májusban jött az első lélektani határ
Májusban, a görög válság csúcspontján jött az első lélektani pont az euró és a forint számára: a magyar deviza akkor gyengült először 200-ig a svájci frank ellenében, ami egybeesett az euró/frank 1,40-es lélektani árfolyamával. Sokan már akkor a magyar devizahiteleseket siratták, pedig a neheze csak ezután jött.
Június elején a Kósa-Szíjjártó páros kommunikációs manővereinek hatására először emelkedett tartósan 200 forint fölé a svájci frank jegyzése, mielőtt az első gazdasági akcióterv bejelentése megnyugtatta volna a piacokat. Június végén aztán alighogy vettünk egy nagy levegőt, ismét a frank rekorderős szintje sújtott minket is.
Június utolsó napjaiban az euró/frank árfolyam már az 1,30-as szintet közelítette, miközben a forint először 215, majd 220 fölé gyengült az alpesi deviza ellenében. Átmeneti erősödés után aztán július végén tették újra lejtőre a forintot, amikor megszakadtak a tárgyalások a magyar kormány és az IMF delegációja között.
Szeptemberben jött a feketeleves
Augusztus elejére 205 alá kapaszkodott vissza a magyar deviza a svájci frankkal szemben, egy euróért akkor kevesebb mint 280 forintot kellett fizetni. Akkor tehát bizakodhattunk, kevesen gondolták, hogy a következő egy hónap 10 százalékos forintgyengülést hoz a frankkal szemben.
Szeptember elején érte el mélypontját a forint az alpesi devizával szemben, akkor hajszál híján 225 forintot kellett fizetni egy frankért. Nem meglepő, de ez egybeesett az euró mélypontjával is, szeptember 8-án 1,2827-ig esett az euró/frank keresztárfolyam.
Az év utolsó hónapjaiban aztán megint egy kicsit fellélegezhettek a frankhitelesek, november első napjaiban 200 alá is visszakapaszkodott a forint, azonban nem tudott tartósan megragadni a lélektani határ alatt. Azóta az elemzők többségének az a véleménye, hogy jó darabig nem fogunk látni egyessel kezdődő frankárfolyamot, hiszen a többség 2011-ben sem számít a frank gyengülésére.
Az év utolsó napjaiban ismét forrósodik a talaj a frankban eladósodottak talpa alatt, hiszen kedden újra átlépte az árfolyam a 220-as kulcsértéket. (Lásd Gede Balázs technikai elemzését: Svájci frank: irány az új árfolyamcsúcs?) Az egyetlen szerencse, hogy a forint most kicsit erősebb, mint szeptember elején az euróval szemben. Az euró/frank árfolyam ugyanis 1,26 alatt van, ami az idei legmélyebb pontja.
Sokan kaptak a szívükhöz
Ha a lakosság hitelállományának alakulását vizsgáljuk, máris kiderül, mennyire érzékenyen érintette a devizahiteleseket a forint idei gyengülése: az év elején például a háztartások összes frankhitel-állománya 4372,63 milliárd forint volt a Pénzügyi Szervezetek Állami Felügyeletének (PSZÁF) adatai szerint. Október végén ez 4322,3 milliárd volt, de év közben a csúcs 4882,6 milliárd volt augusztusban. A legmagasabb és a legalacsonyabb havi állomány között tehát 510 milliárdos különbség volt az aktuális árfolyam függvényében, miközben a hitelesek nagyrésze hónapról hónapra törlesztett.
A devizahitelesek problémáival egyébként év végi cikksorozatunk egy külön része foglalkozik majd.
Beke Károly
mfor.hu