4 millió tonna az idei termés
"Örömmel jelentem, hogy idén nem kell szembenézni a toxinok keltette problémákkal a búza esetében, ami tavaly gondokat okozott az ágazatban. Idén 950 ezer hektáron valamivel több mint 4 millió tonna búza termett, mely 10 százalékkal haladta meg a tavalyi évben termelt mennyiséget" - kezdte Poór Zoltán, a Pannonmill Zrt. elnök-vezérigazgatója.
Ennél fontosabb kérdés azonban a minőség, vagyis, hogy a megtermelt mennyiség mekkora része alkalmas malmi feldolgozásra. A betakarított terményből 1,2 millió tonna kerül őrlésre országosan - a Pannonmill 220 ezer tonnát őröl évente -, takarmányozásra 7-800 ezer tonna, vetőmagként 300 ezer tonna kerül felhasználásra, a maradék pedig exportra megy. Mivel exportorientált ágazatról van szó, mindig nagy kérdés az export tényleges mennyisége. Ebből fakadóan is fontos tényezője az ágazatnak a spekuláció - árulta el az elnök-vezérigazgató.
Az idei év úgy indult, hogy 50 ezer forintos tonnánkénti árral lehetett számolni, tavaly viszont 35 ezer forint volt a búza ára, ám az év eleji emelkedés idején a magyar malmok a 80 ezer forintos rendívül magas árat is kifizették, hogy ne menjen ki az országból a termény. Bár fontos megjegyezni, hogy az ár még országon belül is képes változni, és eltéréseket mutatni, hiszen a nyugati országrészekben mindig is magasabb volt a búza ára. Most azonban kialakult egy viszonylag nyugodt kereskedés, ennek köszönhetően a gazdák nagy része jobb helyzetben van, mint néhány évvel ezelőtt, hiszen a stabil kereslet mellett stabil kínálat alakult ki. Minden idők legmagasabb indulási árszintjével indult idén a búza, ám ennél jelentősebb problémát jelenthet az, hogy ha a megfelelő fehérje- és sikértartalmú búzát kiviszik külföldre, akkor a malmok milyen módon fogják megszerezni a szükséges, megfelelő minőségű mennyiséget.
Tanulni kell a kockázatkezelést
Jelenleg előre maximum 3 hónapra tudnak tárolni, míg korábban fél, vagy akár egész évre meg tudták ezt oldani a malmok. Ezt leginkább az export kiszámíthatatlan mennyisége befolyásolja. "A terület egyre inkább kockázatmenedzsmentre kezd hasonlítani, és ezt még mi is tanuljuk" - mondta a vezérigazgató. A tőzsdei árak is meghatározó befolyással vannak a piacra, éppen ezért nem lehet 2-3 hónapnál jobban előre kalkulálni. Ha ugyanis a malom egész évre felvásárol 80 ezer forintos tonnánkénti áron, és kiderül, hogy a magyar export aránya alacsony lesz, akkor az a hazai árakat letörheti, így jelentős veszteséget realizálhat az üzem, hiszen a szükséges mennyiség nagyobb részét a korábbi árnál kevesebbért szerezhette volna be.
A kedden bejelentett gázolaj jövedéki adó-emelés kapcsán egyelőre még várjuk a szállítók ajánlatait - árulta el Poór újságírói kérdésre. "Mivel mi is megrendelők vagyunk - hozzánk szállítják a búzát, mi pedig szállítjuk a lisztet -, a szállítási díjak jelentős tételként szerepelnek a kalkulációkban" - tette hozzá. (mfor.hu szerk: a kormány ígérete szerint a fuvarozók költsége a kereskedelmi gázolaj magasabb kedvezménye miatt nem fog nőni.)
Az oroszországi, ukrajnai és a fekete-tengeri térség nagyobb termésmennyisége hatással lehet az idei árakra is, ám ez nem jelenti azt, hogy a magyar piacon újabb lehetőség nyílhatna meg. Például az ukrán búza minősége magyar őrlésre nem alkalmas, éppen ezért ebben az esetben nem megoldható az, hogy egy jobb minőségű búzát keverjenek kevésbé jó minőségűvel - ilyen módszerek lehetségesek az iparágban - magyarázta Poór Zoltán. A probléma viszont az, hogy a gyengébb minőségű annyival nem olcsóbb, mint amennyivel gyengébb, így nem éri meg onnan vásárolni.
Székely Sarolta
mfor.hu