2p

Tudni szeretné, mi vár Önre 2025-ben?
Mit okoz, hogy ingatlancélra is elkölthetőek a nyugdíjmegtakarítások?
Hogyan érinti ez a piacokat, merre mennek az ingatlanárak és az épitőipari árak?
Pogátsa Zoltán, Farkas András, Nagygyörgy Tibor
és sok más kíváló szakértő ezúttal élőben osztja meg nézeteit!

Találkozzunk személyesen!

2024. november 21. 16:00 Budapest

Részletek és jelentkezés itt

Magyarország több hitelt kaphat az IMF-től, mint Ukrajna, mivel hazánk jobban ki van téve a tengerentúli bankrendszernek, mint keleti szomszédunk - véli Robert Peston, a BBC szerkesztője. Peston rendszeresen ír blogbejegyzéseket a gazdaságpolitika aktuális eseményeiről, hétfői cikke többek között Magyarországról szól.

Magyarország legnagyobb problémája a nagy külső adósságállomány, többek között emiatt lehet szükségünk a Nemzetközi Valutaalap (IMF) segítségére. A szervezettel már megállapodott hazánk, de a hitel pontos összegét nem hozták nyilvánosságra. Robert peston, a BBC szerkesztője úgy véli, hogy több hitelre lehet szükségünk, mint Ukrajnának, mely 16,5 milliárd dollárt kapott a Valutaalaptól.

Magyarország vasárnap állapodott meg az IMF-fel a segítségnyújtásról, de a pontos részleteket csak a napokban közlik majd a felek. Ezzel egyidőben a nemzetközi szervezet bejelentette, hogy 16,5 milliárd dolláros hitelt nyújt Ukrajnának. Egyes vélemények szerint mi ennél is nagyobb bajban lehetünk.


"Magyarország még nagyobb hitelkeretet kaphat, mint Ukrajna, mivel jóval nagyobb a függősége a tengerentúli bankrendszertől a nagyobb külső adósságállomány miatt" - olvasható Robert Peston hétfői cikkében. A BBC szerkesztője rendszeresen foglalkozik aktuális gazdaságpolitikai témákkal cikkeiben, a hétfőn megjelent írása részben Magyarországról szól.

Peston kiemeli: hazánknak több mint 100 milliárd dolláros külső adósságállománya van, Ukrajnában ez mintegy fele ekkora. Ezzel már többen vitatkoztak az utóbbi időben, Simor András jegybankelnök szerint azért csalóka ez a szám, mert a külső adósságállomány jelentős része a külföldi bankok magyar leányvállalataiknak adott hiteléből tevődik össze. Simor szerint hivatalosan ez is beleszámít a külső adósságállományba, de valójában attól külön kéne kezelni.

Robert Peston szerint Ukrajna sokkal jobban ki van téve annak a nemzetközi trendnek, hogy a hitelválság miatt bajba került országokból tömegesen vonják ki a tőkét a befektetők. Ráadásul keleti szomszédunknak egy újabb gonddal is szembe kell néznie, mivel az ukrán gazdaság jelentősen függ az acélgyártástól, az acél ára viszont komoly mértékben visszaesett az utóbbi időszakban.

Ide kattintva elolvashatja Robert Peston cikkét angolul.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!