Mind a magyar gazdaság harmadik negyedéves teljesítményéről, mind árszínvonalának alakulásáról lényegesen alacsonyabb számokat adott közre a KSH a hét során, mint amit az elemzők vártak. Bár a GDP adatot a részletek hiányában egyelőre nehéz értelmezni, az azonban döbbenetes, hogy a gazdasági mélyrepülés ennyire erőteljes, írja heti elemzésében a Raiffeisen.
Az infláció a vártnál alacsonyabb volt októberben (4,7%), a 3. negyedéves GDP pedig az előrejelzéseknél nagyobb visszaesést mutatott (-7,2%). Mind a kettő adat abba az irányba mutat, hogy a november 23-án sorra kerülő következő kamatdöntés alkalmával az MNB ismét 50 bázispontos kamatcsökkentésről fog dönteni - azaz, nem lassul a kamatcsökkentés üteme.
A júliusi megugrás (ÁFA emelés) óta minden egyes hónapban mérséklődött az infláció, olybá tűnik, hogy a mély gazdasági válságban nehéz árakat emelni. A Raiffeisen elemzői szerint a csökkenő inflációs trend novemberben megfordul (a hatósági áremelések és az üzemanyagár emelkedés miatt) és jövő év elejére 6%-ig emelkedik, mindazonáltal 2010 második felében 3% alatti inflációs környezet alakulhat ki.
A GDP adatot a részletek hiányában egyelőre nehéz értelmezni, az azonban döbbenetes, hogy a gazdasági mélyrepülés ennyire erőteljes, és a külső környezetünkben tapasztalható pozitív fordulatnak nincsenek kézzelfogható érdemi következményei. Az előző negyedévhez képest a magyar gazdaság teljesítménye 1,8%-kal csökkent, miközben ez a mutató már nem csak Németországban vagy Franciaországban, de például Szlovákiában és Csehországban is pozitívba fordult. Sajnos, 2010-ben is alulteljesítőnek ígérkezik a magyar gazdaság teljesítménye, így a felzárkózási pálya helyett tovább folytatódik a leszakadás.
Bizonytalan részvénypiacok
A hét első napján még egy utolsó nagy lendületet vett a piac, eljutva azokra a szintekre, hogy ismét a korábbi csúcsok körüli szinteket ostromolja. Azonban továbbra is megállja a helyét az az állítás, hogy hiába az impozáns emelkedés, összességében nem mutat érdemi erőt, ha a forgalmat nézzük, mely figyelmeztető jel és egyre erősebb negatív divergenciák vannak a piac belsejében is, tehát az egyre magasabb és magasabb szintek egyre kevésbé meggyőzőek. Egyelőre úgy tűnik, hogy a piacot az utóbbi időben erősen befolyásoló EUR/USD árfolyam sem bír az 1.50-es kritikus szintekkel. Így a korábbi lokális csúcsokon való (pl. S&P 1100) érdemi áttörés egy nehezebb dió, és továbbra is fennáll a veszélye, hogy elhal ezen szintek körül az emelkedés.
A hazai piac is a hét elején emelkedett jelentősebben. Az OTP - áttörve a korábbi 5500-as ellenállásokat - erősen megközelítette korábbi lokális csúcsát 5800 körül, ennek érdemi áttörését azonban csak akkor tartják elképzelhetőnek a Raiffeisen szakértői, ha a kinti piacon is "meghódítják a csúcsokat". Addig nem érdemes újabb long pozíciót nyitni, sőt a gyorsjelentés is erősen vegyesre sikerült, mely nem támogatta az árfolyamot, így ismét veszélyben az 5500 körüli szintek.
A hét nyertese a MOL lett, amely a korábbi gyengébb teljesítményt feledtetve szintén eljutott korábbi csúcsáig, 16700 környékére. Tovább ez a papír sem jutott. A papír immáron inkább egy sávban mozog, melynek az alja 14600 körül van, tehát tér itt is van lefelé. A gyógyszergyártók közül a Richter új csúcsra tudott menni, annak ellenére, hogy gyorsjelentése inkább mérsékelten csalódást keltő volt. A következő kulcsszint a papírban lefelé 40000 körül van, ennek törése a régen tartó emelkedő trendet is törné!
Az Egis-t megtartotta a korábban többször említett 18500-as kulcsszint, a negyedéves gyenge számokat követően azonban messzire nem jut várhatóan. Az MTelekom továbbra sem aktív, a 750-es támasz fölött tartózkodik minimálisan, és gyenge.
Ezek alapján a hazai piacra kivárást javasol a Raiffeisen, amíg nem vesz egyértelműbb irányt a piac. Ez felfelé egyértelműen a korábbi lokális csúcsok áttörése lenne (mind a vezető indexekben (pl. S&P 1100), mind egyedi részvényeknél, ahol ez szóba jöhet). Amennyiben pedig csak dupla csúcs formációkat tudnak csinálni és törnek az első támaszok lefelé (pl S&P 1070-1065 alá), az egyértelmű jelzés szintén.