4p

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Mind a magyar gazdaság harmadik negyedéves teljesítményéről, mind árszínvonalának alakulásáról lényegesen alacsonyabb számokat adott közre a KSH a hét során, mint amit az elemzők vártak. Bár a GDP adatot a részletek hiányában egyelőre nehéz értelmezni, az azonban döbbenetes, hogy a gazdasági mélyrepülés ennyire erőteljes, írja heti elemzésében a Raiffeisen.

Mind a magyar gazdaság harmadik negyedéves teljesítményéről, mind árszínvonalának alakulásáról lényegesen alacsonyabb számokat adott közre a KSH a hét során, mint amit az elemzők vártak. Bár a GDP adatot a részletek hiányában egyelőre nehéz értelmezni, az azonban döbbenetes, hogy a gazdasági mélyrepülés ennyire erőteljes, írja heti elemzésében a Raiffeisen.

Az infláció a vártnál alacsonyabb volt októberben (4,7%), a 3. negyedéves GDP pedig az előrejelzéseknél nagyobb visszaesést mutatott (-7,2%). Mind a kettő adat abba az irányba mutat, hogy a november 23-án sorra kerülő következő kamatdöntés alkalmával az MNB ismét 50 bázispontos kamatcsökkentésről fog dönteni - azaz, nem lassul a kamatcsökkentés üteme.

A júliusi megugrás (ÁFA emelés) óta minden egyes hónapban mérséklődött az infláció, olybá tűnik, hogy a mély gazdasági válságban nehéz árakat emelni. A Raiffeisen elemzői szerint a csökkenő inflációs trend novemberben megfordul (a hatósági áremelések és az üzemanyagár emelkedés miatt) és jövő év elejére 6%-ig emelkedik, mindazonáltal 2010 második felében 3% alatti inflációs környezet alakulhat ki.

A GDP adatot a részletek hiányában egyelőre nehéz értelmezni, az azonban döbbenetes, hogy a gazdasági mélyrepülés ennyire erőteljes, és a külső környezetünkben tapasztalható pozitív fordulatnak nincsenek kézzelfogható érdemi következményei. Az előző negyedévhez képest a magyar gazdaság teljesítménye 1,8%-kal csökkent, miközben ez a mutató már nem csak Németországban vagy Franciaországban, de például Szlovákiában és Csehországban is pozitívba fordult. Sajnos, 2010-ben is alulteljesítőnek ígérkezik a magyar gazdaság teljesítménye, így a felzárkózási pálya helyett tovább folytatódik a leszakadás.

Bizonytalan részvénypiacok

A hét első napján még egy utolsó nagy lendületet vett a piac, eljutva azokra a szintekre, hogy ismét a korábbi csúcsok körüli szinteket ostromolja. Azonban továbbra is megállja a helyét az az állítás, hogy hiába az impozáns emelkedés, összességében nem mutat érdemi erőt, ha a forgalmat nézzük, mely figyelmeztető jel és egyre erősebb negatív divergenciák vannak a piac belsejében is, tehát az egyre magasabb és magasabb szintek egyre kevésbé meggyőzőek. Egyelőre úgy tűnik, hogy a piacot az utóbbi időben erősen befolyásoló EUR/USD árfolyam sem bír az 1.50-es kritikus szintekkel. Így a korábbi lokális csúcsokon való (pl. S&P 1100) érdemi áttörés egy nehezebb dió, és továbbra is fennáll a veszélye, hogy elhal ezen szintek körül az emelkedés.

A hazai piac is a hét elején emelkedett jelentősebben. Az OTP - áttörve a korábbi 5500-as ellenállásokat - erősen megközelítette korábbi lokális csúcsát 5800 körül, ennek érdemi áttörését azonban csak akkor tartják elképzelhetőnek a Raiffeisen szakértői, ha a kinti piacon is "meghódítják a csúcsokat". Addig nem érdemes újabb long pozíciót nyitni, sőt a gyorsjelentés is erősen vegyesre sikerült, mely nem támogatta az árfolyamot, így ismét veszélyben az 5500 körüli szintek.

A hét nyertese a MOL lett, amely a korábbi gyengébb teljesítményt feledtetve szintén eljutott korábbi csúcsáig, 16700 környékére. Tovább ez a papír sem jutott. A papír immáron inkább egy sávban mozog, melynek az alja 14600 körül van, tehát tér itt is van lefelé. A gyógyszergyártók közül a Richter új csúcsra tudott menni, annak ellenére, hogy gyorsjelentése inkább mérsékelten csalódást keltő volt. A következő kulcsszint a papírban lefelé 40000 körül van, ennek törése a régen tartó emelkedő trendet is törné!


Az Egis-t megtartotta a korábban többször említett 18500-as kulcsszint, a negyedéves gyenge számokat követően azonban messzire nem jut várhatóan. Az MTelekom továbbra sem aktív, a 750-es támasz fölött tartózkodik minimálisan, és gyenge.

Ezek alapján a hazai piacra kivárást javasol a Raiffeisen, amíg nem vesz egyértelműbb irányt a piac. Ez felfelé egyértelműen a korábbi lokális csúcsok áttörése lenne (mind a vezető indexekben (pl. S&P 1100), mind egyedi részvényeknél, ahol ez szóba jöhet). Amennyiben pedig csak dupla csúcs formációkat tudnak csinálni és törnek az első támaszok lefelé (pl S&P 1070-1065 alá), az egyértelmű jelzés szintén.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!