A végtörlesztés időszakában, 2011 utolsó és 2012 első negyedévében jelentősen megugrott a forinthitelek átlagos hitelköltség mutatója - a csúcs 2012 áprilisában 12,37 százalék volt. Azóta viszont folyamatosan mérséklődnek a kamatok, 2014 áprilisában 7,5 százalék körül mozogtak. Mivel a lehetőség a devizahiteltől való szabadulásra igen csábító volt, nagyon sokan vettek fel forinthitelt, ezért viszonylag széles kör lehet érintett a hitelkiváltásban az Otthon Centrum Hitel Center szerint.
2011 negyedik és 2012 második negyedéve között összesen 222,6 milliárd forintnyi új lakáscélú hitelt helyeztek ki a bankok a lakosságnak, átlagosan 11,8 százalékos hitelköltség mutató mellett. Így az ekkor felvett hitelek esetében megfelelő alternatíva lehet a hitelkiváltás.
Persze, a kiváltás során járulákos költségek is felmerülnek, így a váltás költségei, az előtörlesztési díj a régi hitel esetében, illetve az új hitelfelvételhez kapcsolódó díjak.
Az OCHC számítása szerint egy 2012 januárjában felvett, 5 éves kamatperiódusú hitel esetében a régi konstrukcióval 44 378 forint takarítható meg havonta.
A számolásokban egy, az adott időpontban 20 évre felvett, 10 milliós forinthitel jelenleg elérhető kiváltását modellezték. A kiváltás időpontja 2014. június, az előtörlesztési díjat - ami egy átlagosnak mondható, a fennálló tőketartozásra vetített 1 százalékos díj -, tartalmazza az új hitel összege. A hitelfelvevő közepes adósminősítéssel rendelkezik, a hitel futamideje a kiváltással változatlan marad.
A hitelkiváltás devizaalapú hitelek esetében is reális alternatíva lehet a folyamatosan csökkenő átlagos hitelköltség mutatók mellett. Egy 2007-ben 15 évre felvett, 30 ezer CHF összegű svájci frank alapú hitel 240 CHF/HUF árfolyamon történő kiváltásával, a 2014 első negyedévében ajánlott feltételek mellett, az eredeti hitelkondíció függvényében, havonta 6-16 ezer forint, éves szinten pedig 72-192 forint közötti megtakarítást lehet elérni. „A devizaalapú hitelek kiváltásánál mindig figyelembe kell venni, hogy a forintalapú hitellel történő kiváltással a fennálló tőketartozás az adott napi árfolyamon kerül forintosításra. Ezzel az adós egyrészt megszabadul az árfolyamkockázattól, tehát a tartozása és a törlesztő részlete az árfolyammozgásból kifolyólag nem nőhet tovább, de az árfolyamveszteséget a teljes tőkén realizálja, magyarán elveszti annak az esélyét, hogy később az árfolyam kedvező alakulásával a tartozása is csökkenjen” – hívta fel a figyelmet Bánfalvi László.
mfor.hu