4p

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Kedd reggel újra lendületet vett lefelé a Budapesti Értéktőzsde BUX indexe, mely a nyitáskor 2,5 százalékkal gyengült. A legnagyobb vesztes az OTP, mely már alig 5600 forintot ér. A pesszimista nemzetközi hangulatban a hazai tőzsde sem mehet szembe a trendekkel, amíg az európai adósságválság kapcsán nem csitulnak a félelmek, addig maradhat a negatív irány.

A múlt hét végén még arra számíthattunk, hogy a hosszú hétvégén kipiheni magát a tőzsde és az ünnepek után talán megnyugszanak a kedélyek. Azonban Európa felett egyre csak gyülekeznek a viharfelhők, és a szakértők szerint amíg nem sikerül megnyugtató megoldást találni az adósságválságra, addig nem lélegezhetünk fel.

Gyászosra sikerült a nyitás

A keddi nyitás után nem sokkal 21172 ponton állt a BUX index, ez 2,4 százalékkal volt alacsonyabb a pénteki záróértéknél. A nemzetközi piacok is komoly szakadással kezdtek: a londoni FTSE 2,9 százalékkal esett vissza a nyitáskor, míg régiónkban a varsói WIG 20 2 százalékos mínuszban indította a napot.

Itthon a vezető részvények közül az OTP eddig a nap vesztese: a bankpapírok 5662 forintig estek vissza, ami 4,5 százalékkal maradt el a pénteki árfolyamtól. A Mol 2 százalékkal lett olcsóbb a kezdés után, 17050 forintot ért, míg a Magyar Telekom 657 forintos szintje 2,2 százalékos bukást jelentett. Vegyesen szerepeltek a gyógyszergyártók: az Egis 2,3 százalékos mínusszal nyitott, a Richter viszont még drágulni is tudott egy kicsivel.

"Az OTP-ben korábban az 5850-6300 sáv volt az irányadó, jelentősen nőtt azonban az 5850 elesésének esélye, amely minimum 5500-ig nyitna teret, de inkább lejjebb, 5000 felé" - olvasható a Raiffeisen Bank kedd reggel kiadott napi részvényelemzésében. A Mol még súlyosabb károkat szenvedett a bank szakemberei szerint, elvileg a papírban a 16800-17400 sáv igen erős támasznak számít, ezek elesése 15000 környéki szintekig nyithatna teret.

"A gyengülés az indexmozgásokból következik: Amerika hétfőn biztató nyitás után számottevő mínuszban zárt, majd ma reggel Ázsiában is jelentős gyengülés volt és az euró is ismét gyengült a dollárral szemben" - mondta az mfor.hu kérdésére Szegner Balázs, az Equilor elemzője.

A pesszimista nemzetközi hangulatban a forint is rosszul kezdte a keddi kereskedést: reggel ismét 280 fölé emelkedett az euró árfolyama, ez pedig majdnem egy százalékos gyengülést jelentett a magyar deviza számára. A dollárral szemben 228,23-nál állt a hazai fizetőeszköz, a svájci frankért pedig 196,89 forintot kellett adni.

Gyűlnek a viharfelhők Európa felett

Az ismét negatívra váltó hangulatnak több oka is van, elsősorban az egyre durvuló európai adósságválság bizonytalanítja el a befektetőket. A görögök megmentésével ugyanis csak látszólag oldódtak meg a problémák, ahogy arra számítani lehetett, sorra jönnek az újabb bajba jutott országok.

Spanyolországban például már bankválság van kialakulóban: egy bankot megment a Bank of Spain, másik négy pedig egyesülésre kényszerül, hogy megelőzzék a csődöt. A történelem során ez mindössze a második alkalom, hogy a spanyol jegybank magánkézben lévő pénzintézet számára nyújt mentőövet. Ráadásul a spanyol kormány komoly tőkeinjekciókat kényszerül adni a bankoknak, ami tovább nehezíti az amúgy is nehéz költségvetési helyzetben lévő ország kilátásait.

A tőzsdékre is negatív hatással lehet az a hír, mely szerint az észak-koreai elnök harckészültségbe helyezte az ország hadseregét, ezzel pedig jelentősen megnőtt egy esetleges háború esélye Dél-Korea ellen.

"Az emelkedés ezzel az általunk várt minimum szintekig jutott el mindössze (S&P: 1090), esélye sem volt olyan szintek felett zárni (S&P: 1110), amely némileg megnyugtató lenne. Ennek megfelelően fenntartjuk az álláspontunkat, hogy a következő elérhető szint a 1010. Ajánlásunk jelenleg továbbra is az, hogy emelkedésben adni kell, míg az esések megvétele nagyobb kockázatú" - olvasható a Raiffeisen Bank mai ajánlásában. A bank elemzői szerint továbbra is komoly volatilitás várható a piacon.

"Alapvetően a fundamentumokon kellene változtatni, de egyelőre nem látom a pozitív végkifejletet. Az egyik megoldás, hogy az európai országok csökkentik vagy megállítják az eladósodottságukat, erre utalnak az utóbbi hetekben bejelentett sorozatos megszorítások. Ez viszont recessziós félelemmel párosul, amely mindenkit, még a relatív erős német gazdaságot is negatívan érintené" - vázolta fel Szegner Balázs.

A fentiek miatt az Equilor szakembere a héten inkább negatív elmozdulást vár a tőzsdéken, szerinte folytatódik a növekedési félelmek miatti átárazódás a piacon.

Beke Károly

Menedzsment Fórum

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!