Fél és egy százalék körüli veszteséggel zártak a New York-i tőzsdemutatók. A befektetők egyre nagyobb aggodalommal figyelik a kínai tőzsdén kibontakozó zuhanást.
A 30 vezető iparvállalat DJIA indexe 0,50 százalék (47,92 pont) csökkenéssel 9496,28 ponton zárt. A technológiai részvények Nasdaq Composite mutatója 0,97 százalékkal (19,71 ponttal) 2009,06 pontra gyengült. Az S&P 500-as mutató 0,81 százalékkal (8,31 ponttal) 1020,62 pontra esett.
A csökkenést elsősorban az okozta, hogy esett a vezető kínai értéktőzsde irányadó indexe. Ennek alapján ugyanis felerősödött a globális gazdaság élénkülésének ütemével és ezen keresztül a világ energiakeresletének alakulásával kapcsolatos aggodalom. Ez komolyabb veszteséget váltott ki a világ vezető tőzsdéin, ami szintén hozzájárult a nyersolaj árának a hanyatlásához.
Hétfőn a sanghaji tőzsde összetett indexe 6,74 százalékos csökkenéssel három hónapja legalacsonyabb szinten fejezte be a napot, egyben 15 éve második legnagyobb havi veszteséggel zárt. A sanghaji tőzsde irányadó mutatójának a visszaesését az a félelem váltotta ki, hogy a bankok visszafoghatják hitelezéseiket, ami befolyásolhatja a kínai gazdasági növekedést. Szakértők szerint, ha az eddig vártnál lassabban nő a kínai gazdaság, az gyengítheti a világ egészének gazdasági növekedését.
Hétfőn különösen az olajipari cégek, valamint a pénzügy vállalatok részvényei gyengültek. A banki részvényeket gyengítette az a szakértői vélemény is, amely nyereségrealizálást ajánl a Citigroup esetében, miközben az AIG biztosító papírját felülértékeltnek tartja a múlt heti közel 50 százalékos drágulás után.