Az RFV szeptemberben két romániai projektet jelentette be: az egyik Zilahon 9 milliárd forint, a másik Marosvásárhelyen 6,5 milliárd forint beruházást jelent a helyi távhőszolgáltatásba.
A cég számára versenyelőnyt jelent, hogy az iparág egész értékláncát integrálja, és így az egyes részekben lehetséges versenytársak kiszorulnak. Az RFV által megvalósított 10 és 35 millió euró közötti befektetések a multinacionális energiacégeknek túl kicsik, azok ugyanis 100 millió euró alatt nem tudnak gazdaságosan megvalósítani ilyen projekteket.
Romániában támogatják a távhő felhasználást, de elsősorban azzal, hogy segítik annak elterjedését. A városokban úgynevezett fehér övezetek vannak, ahol az eltérő fűtésmódot használóknak kompenzációt kell fizetniük a távhőszolgáltatónak. A román energetikai kormányzat "távhő barát", amit az is jelez, hogy az ügyintézés nyugat-európai sebességű.
A hőpiac sajátossága a helyi jelleg - magyarázta Kassai Ákos. A szolgáltatáshoz 3-4 kilométeres sugarú körben a helyben lévő primer energiát érdemes felhasználni.
Az RFV 5-10-15 megawatt kapacitású hőtermelő egységekben energiamixet alkalmaz, így jól támaszkodhat a helyi megújuló energiaforrásokra. A társaság nem a technológiához választja a projektet, hanem a szükségletnek megfelelő technológiát választja ki.
Romániában a távhő-projektekkel házról-házra halad az RFV, amivel csökkenti a befektetés kockázatát is.
Soós Csaba, az RFV igazgatóságának elnöke hangsúlyozta: "ők nem az uniós, vagy állami támogatásra építenek, a helyi önkormányzatok távhőszolgáltatási problémáit oldják meg, így nem futják a szabályozás miatti kockázatokat".
A társaság számára a megújuló energia szempontjából is a fenntarthatóság a fontos - hangsúlyozta Kassai Ákos vezérigazgató. A biomassza például faipari hulladék és nem energianövény. Ez utóbbiak ugyanis megújulónak megújulók, de károsítják a talajt és ezzel az ivóvízkészletet is.
Az RFV vezérigazgatója megjegyezte azt is, hogy Romániában jobb a fizetési fegyelem a magyarországinál.
A sajtóbeszélgetést összegezve Kassai Ákos elmondta: az RFV üzleti modellje alkalmas arra, hogy csökkentse az energiafüggőséget és segítse a kis- és középvállalkozásokat, munkahelyet teremt, és magyar befektetők finanszírozhatják a társaságot, hiszen azt a vállalati méretet képviseli, amit a magyar tőzsdén lehet finanszírozni.
MTI