3p

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

A megfelelő méret, az erős tőkehelyzet, az energetikai integráció, a helyi piac, az energiamix és az erős tőkehelyzet az RFV Regionális Fejlesztési, Beruházó, Termelő és Szolgáltató romániai sikerének titka - jelentette ki Kassai Ákos vezérigazgató csütörtök egy budapesti sajtóbeszélgetésen.

Az RFV szeptemberben két romániai projektet jelentette be: az egyik Zilahon 9 milliárd forint, a másik Marosvásárhelyen 6,5 milliárd forint beruházást jelent a helyi távhőszolgáltatásba.

A cég számára versenyelőnyt jelent, hogy az iparág egész értékláncát integrálja, és így az egyes részekben lehetséges versenytársak kiszorulnak. Az RFV által megvalósított 10 és 35 millió euró közötti befektetések a multinacionális energiacégeknek túl kicsik, azok ugyanis 100 millió euró alatt nem tudnak gazdaságosan megvalósítani ilyen projekteket.

Romániában támogatják a távhő felhasználást, de elsősorban azzal, hogy segítik annak elterjedését. A városokban úgynevezett fehér övezetek vannak, ahol az eltérő fűtésmódot használóknak  kompenzációt kell fizetniük a távhőszolgáltatónak. A  román energetikai kormányzat "távhő barát", amit az is jelez, hogy az  ügyintézés nyugat-európai sebességű.

A hőpiac sajátossága a helyi jelleg - magyarázta Kassai Ákos. A szolgáltatáshoz 3-4 kilométeres sugarú körben a helyben lévő primer energiát érdemes felhasználni.

Az RFV 5-10-15 megawatt kapacitású hőtermelő egységekben energiamixet alkalmaz, így jól támaszkodhat a helyi megújuló energiaforrásokra.  A társaság nem a technológiához választja a projektet, hanem a szükségletnek megfelelő technológiát választja ki.

Romániában a távhő-projektekkel házról-házra halad az RFV, amivel csökkenti a befektetés kockázatát is.

Soós Csaba, az RFV igazgatóságának elnöke hangsúlyozta: "ők nem az uniós, vagy állami támogatásra építenek, a helyi önkormányzatok távhőszolgáltatási problémáit oldják meg, így nem futják a szabályozás miatti kockázatokat".

A társaság számára a megújuló energia szempontjából is a fenntarthatóság a fontos - hangsúlyozta Kassai Ákos vezérigazgató. A biomassza  például faipari hulladék és nem energianövény. Ez utóbbiak ugyanis megújulónak  megújulók, de károsítják a talajt és ezzel az ivóvízkészletet is.

Az RFV vezérigazgatója megjegyezte azt is, hogy  Romániában jobb a fizetési fegyelem a magyarországinál.

A sajtóbeszélgetést összegezve Kassai Ákos elmondta: az RFV üzleti modellje alkalmas arra, hogy csökkentse az energiafüggőséget és segítse a kis- és középvállalkozásokat, munkahelyet teremt, és magyar befektetők finanszírozhatják a társaságot, hiszen azt a vállalati méretet képviseli, amit a magyar tőzsdén lehet finanszírozni.

MTI

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!