Már megjárta a kormányülést az Emberi Erőforrások Minisztériumának csomagja az egészségügyi ellátórendszer reformjáról - közölte lapunk kérdésére Gulyás Gergely a mai Kormányinfón. A miniszter elmondta, nem a legutóbbi alkalommal, hanem egy korábbi ülésen tárgyaltak első körben az előterjesztésről (amely új alapokra helyezné az ellátórendszert, mind a legalsó, háziorvosi, mind a legfelső, kórházi szinten, hangsúlyt helyezve a járási ellátóközpontokra, továbbá átsrtukturálva az aktív és nem aktív kapacitást, amiről cikkünket itt olvashatja).
A miniszter szavaiból kiderült, hogy időközben változott a csomag a sajtóban megismert változathoz képest. Ismertetése szerint a kórházi menedzsmenttel kapcsolatos részeknél voltak új javaslataik a kormánytagoknak.
Mint megírtuk, az EMMI előterjesztése a szakértők álláspontja szerint nem veszi figyelembe az egyéb tényezőket - alulfinanszírozottság, korrupció - az adósságállomány kialakulásának okai között, leginkább a menedzsment felelősségéből indul ki, és ebből levezetve tesz javaslatokat az adósságállomány keletkezésének megfékezésére. Ebben, illetve a következményekben (a vezetők eltávolítását megkönnyítő javaslatoknál) várható a jelek szerint iránymódosítás.
Gulyás Gergely szerint vannak olyan részei a csomagnak, amelyek már idén hatályba léphetnek. Megemlítette a kórházi finanszírozás alapját jelentő pontértékek újraszabályozását (ez alapján állapítják meg egy beavatkozás értékét). Kérdésünkre, hogy hozzá kell-e nyúlni az egészségügyi büdzséhez idén, azt mondta a miniszter, hogy az alulfinanszírozottság megelőzése 50-55 milliárd forint forrásbevonást igényel.
Szóba hoztuk a kórházi beszállítókkal folyó tárgyalásokat, amelyeket a Pénzügyminisztérium koordinál. Megtudtuk, hogy a 100 millió forint alatti adósságok kifizetése zajlik, az ezt meghaladó összegeket követelő cégekkel még tárgyal a szaktárca. Ennél bővebbet - így azt, hogy mekkora összegről hajlandóak lemondani a vállalatok (hírek szerint a tőkekövetelésük 20 százalékának elengedését várja el a PM) - a folyamatban lévő tárgyalásokra tekintettel nem kívánt mondani.