Az amerikai jegybank lépése azt jelenti, hogy a Fed elérte a kamatemelési ciklus végét, és ismét a piacok támogatása kerül a fókuszba, ami egyúttal az MNB számára is kedvező lehet az alacsony kamatszint további fenntartásához. Mindez leginkább a részvények és a feltörekvő piac számára kedvező – elemezte a monetáris fordulat várható hatásait a K&H Alapkezelő.
Komoly fordulatot vett az amerikai jegybanki politika, ugyanis tavaly decemberben még két kamatemelést terveztek az idei évre, a szerdai kamatdöntő ülésen azonban – a befektetői várakozásokkal összhangban – elvetették a további szigorítást. Ezzel erőteljes üzenetet küldtek a piacoknak, hogy szükség esetén a döntéshozók gyorsan és rugalmasan reagálnak a gazdasági változásokra. Jövőre ugyan még továbbra is egy kamatemelést prognosztizál a Fed, a befektetők azonban már arról is lemondtak. Sőt, egyéves időtávon belül 50 százalékos esélyét látják egy kamatcsökkentésnek. Ez pedig azt jelenti, hogy a Fed elérte a kamatemelési ciklus tetejét.
"A Fed irányváltása összességében pozitív jelzés a piacoknak, így javulhat a befektetői hangulat, ami az első negyedévben fokozatosan romló várakozások szempontjából fordulópontot jelenthet. A rövid távon hangulatjavulás hatása azonban csak akkor lehet tartós, ha ennek hatására a következő hónapokban a gazdasági kilátások is javulni tudnak" – tájékoztatott Kovács Mátyás, a K&H Alapkezelő szenior portfólió-menedzsere.
Ismét távolodott az MNB kamatemelés
"Az MNB számára is pozitív lehet a Fed lépése, így ugyanis ismét nincs nyomás a magyar jegybankon, hogy szigorításba fogjon, amit az elmúlt hetek látványos forint erősödése miatt enyhülő inflációs nyomás is támogat. Jövő héten ezért leginkább csupán egy jelzésértékű döntésre, vagy annak előkészítésére, a jelenleg -0,15%-os egynapos jegybanki betéti kamat mérsékelt emelkedésére lehet számítani" – mondta a befektetési szakember.
Jöjjön el a 2019-es év egyik legizgalmasabb KKV-eseményére! Több mint 50 előadó és panelbeszélgetés-résztvevő 5 szekcióban! Hogyan tudják kihasználni a magyar KKV-k a digitalizációban rejlő lehetőségeket, és miből tudják ezt finanszírozni? A geopolitikai kihívások, a Brexit és a kereskedelmi háború tükrében mi vár a magyar KKV-kra?
Néhány név az előadók közül: MAGYAR LEVENTE - Külgazdasági és Külügyminisztérium, miniszterhelyettes - JAKAB LÁSZLÓ - Innovációs és Technológiai Minisztérium, miniszteri főtanácsadó - FÁBIÁN GERGELY - Magyar Nemzeti Bank, igazgató - WOLF LÁSZLÓ - OTP Bank, vezérigazgató-helyettes - JELASITY RADOVAN - Erste Bank, vezérigazgató - BALOG ÁDÁM - MKB Bank, elnök-vezérigazgató - HEGEDÜS ÉVA - Gránit Bank, elnök-vezérigazgató - BÚZA ÉVA - Garantiqa, vezérigazgató - RASKÓ GYÖRGY - agrárközgazdász - SALGÓ ANDRÁS - BMW Group Magyarország - FERNBACH ZOLTÁN - Mercedes-Benz Hungária Kft., Hálózatfejlesztési és tréning igazgató - LAUFER TAMÁS - IVSZ, elnök
A Fed döntése összességében a részvénypiac számára kedvezhet, míg a kötvények kilátásai nagyon korlátozottak. Az amerikai kötvénypiacnak ugyan jót tett az elmaradt kamatemelés, az európai kötvényhozamok azonban továbbra is padlón vannak, így középtávon nem várható jó hozam. Jelenleg a feltörekvő piacok lehetnek leginkább izgalmasak befektetési szempontból, mivel az aktuális gazdasági folyamatok – a kínai élénkítés, a kereskedelmi háború mérséklődése, a Fed támogatása – leginkább őket támogathatja.