Az inflációs célok tartós elérésével a jegybank igen hamar a monetáris szigorítás útjára léphet, amit leginkább a változó kamatozású lakáshitelt törlesztők érezhetnek meg az emelkedő törlesztőrészleteken keresztül. Aki nem szeretné megvárni, hogy az egekig nőjenek a havi adósságok, kiválthatja hitelét egy biztonságos, fix kamatozású kölcsönnel, azaz hitelből végtörleszthet.
Érdemes például megfontolni a 10 millió forintos babaváró támogatás ilyen célú felhasználását, hiszen legrosszabb esetben is csak 8 százalék lesz a szabad felhasználású hitel kamata, ami egyértelműen a legjobb árazású hitelek közé emeli az állami terméket, miközben - például egy változó kamatozású jelzáloghitelt kiváltva - tehermentesíthetjük ingatlanunkat és egy fixált hitelt fizethetünk tovább.
Ha viszont ez az út nem járható, még mindig visszafizethetjük idő előtt a hitelt, a törlesztőrészleten felüli fizetésekkel, azaz előtörlesztéssel. A Bank360 pénzügyi portál segítségével annak jártunk utána, hogy mennyibe kerül ez a bankoknál és hogyan járhatunk jól.
Hogyan működik az előtörlesztés?
Alapvetően minden hitelnél van arra lehetőségünk, hogy a törlesztőrészleten felül fizessünk vissza. Ezt hívják előtörlesztésnek, ha pedig a futamidő vége előtt a teljes tartozást rendezzük, végtörlesztésről beszélhetünk. Ha idő előtt fizetjük vissza a hitel egy részét, választhatunk, hogy a tőketartozást vagy a futamidőt csökkentjük.
Értelemszerűen ez így is, úgy is azt jelenti, hogy a bank emiatt elesik a kamatoktól, azaz mi jobban járunk, mert olcsóbban jutottunk pénzhez, a bank viszont bukik a lépésünk miatt. Éppen ezért a kieső kamatbevételek miatt úgynevezett előtörlesztési díjat szednek a pénzintézetek, amely jellemzően az előtörlesztendő összeg bizonyos százaléka.
Jöjjön el a 2019-es év egyik legizgalmasabb KKV-eseményére! Több mint 50 előadó és panelbeszélgetés-résztvevő 5 szekcióban! Hogyan tudják kihasználni a magyar KKV-k a digitalizációban rejlő lehetőségeket, és miből tudják ezt finanszírozni? A geopolitikai kihívások, a Brexit és a kereskedelmi háború tükrében mi vár a magyar KKV-kra?
Néhány név az előadók közül: MAGYAR LEVENTE - Külgazdasági és Külügyminisztérium, miniszterhelyettes - JAKAB LÁSZLÓ - Innovációs és Technológiai Minisztérium, miniszteri főtanácsadó - FÁBIÁN GERGELY - Magyar Nemzeti Bank, igazgató - WOLF LÁSZLÓ - OTP Bank, vezérigazgató-helyettes - JELASITY RADOVAN - Erste Bank, vezérigazgató - BALOG ÁDÁM - MKB Bank, elnök-vezérigazgató - HEGEDÜS ÉVA - Gránit Bank, elnök-vezérigazgató - BÚZA ÉVA - Garantiqa, vezérigazgató - RASKÓ GYÖRGY - agrárközgazdász - SALGÓ ANDRÁS - BMW Group Magyarország - FERNBACH ZOLTÁN - Mercedes-Benz Hungária Kft., Hálózatfejlesztési és tréning igazgató - LAUFER TAMÁS - IVSZ, elnök
A díj mértéke azonban jogszabályban határozott, méghozzá a fogyasztói hitelekről szóló jogszabály szerint, amely 1,5, legfeljebb 2 százalékos díjat engedélyez. Tehát 1 000 000 forint előtörlesztésénél ez legfeljebb 20 000 forintba kerülhet nekünk. Természetesen bankonként eltér, hogy mekkora költséget számolnak fel - van olyan pénzintézet, ahol 1 százalék, de maximum 30 000 Ft, máshol pedig 1,5 százalék minden esetben -, ám jelzáloghitelek esetében jellemzően a hitel kamatfordulójától függ, hogy mennyit is kell fizetnünk. Fix kamatozású hitelnél, vagy kamatperiódus alatt történő előtörlesztésnél érvényesítheti a bank a 2 százalékot, azonban ha kamatforduló előtt bejelentjük a törlesztési szándékunkat, 1,5 százalék lehet a költségünk. Érdemes tehát résen lenni, és akkorra időzíteni az előtörlesztést, amikor ezt olcsóbban tehetjük meg.
Személyi kölcsönöknél 0,5, legfeljebb 1 százalékos előtörelsztési díjjal találkozhatunk, amely többnyire attól függ, mennyi van még hátra a futamidőből. Ha több mint egy év, 1 százalékot fizetünk, ha kevesebb, akkor fél százalékot kell fizetnünk az előtörlesztett összeghez képest.
Így tudsz ingyenesen előtörleszteni
Persze bizonyos esetekben akár teljesen ingyenes is lehet az előtörlesztés. A Bank360 szerint az alábbi esetekben nem kell megfizetni a díjat:
- ha kamatforduló előtt vitatjuk a kamatváltozást és ezért végtörlesztjük a hitelt,
- ha a bank által előirt előtörlesztést fizetjük,
- ha visszafizetési biztosítékként kötött biztosítási szerződés alapján törlesztünk elő,
- illetve 12 havonta van lehetőségünk ingyenesen előtörleszteni 200 000 forintot
Ezek jogszabályban előírt lehetőségek, ám a bankok további, egyedi kedvezményeket adhatnak, például,
- ha lakástakarékból törlesztünk elő,
- ha a bank másik hitelét használjuk előtörlesztésre,
- ha 3 havi törlesztőrészlet összegénél többet törlesztünk elő,
- 5 vagy 10 év után törlesztünk először,
- kivétel még a népszerű minősített fogyasztóbarát lakáshitelek előtörlesztése is, ezeknél 1 százalék a díj, lakástakarékból pedig díjmentes.
Bukhatjuk a kedvezményeket
Elsőre tehát igen jó megoldásnak tűnik, hogy idő előtt fizessük vissza a kölcsönt, viszont azt ne felejtsük el, hogy egy rosszul megválasztott időponttal akár több százezer forintot is bukhatunk. Miért? Mert a legtöbb pénzintézetnél büntetik, ha már a futamidő első 3-5 évében előtörlesztünk, mégpedig úgy, hogy a manapság igencsak jellemző módon elengedett kezdeti díjakat behajtják, azaz ki kell fizetnünk a közjegyzői okiratba foglalást, az értékbecslést, a folyósítási díjat és az egyéb felmerülő költségeket is, ami tetemes összeggé duzzadhat.
Érdemes tehát alaposan utánajárni, hogy milyen feltételek mellett törleszthetjük elő a hiteleinket, és csak azután dönteni a lépésről.