4p

A miniszter helyesnek és indokoltnak tart minden hatósági vizsgálatot a három napos értesítéssel összefüggésben a banki adategyeztetéseknél.

Ha marad az eredeti határidő, akkor mától sok banki ügyfél tapasztalta volna bosszúsan, hogy nem tud rendelkezni a számlája felett, nem tud tranzakciókat bonyolítani, a rendszer nem teljesíti az utasításokat. Mindez azért, mert a pénzmosás elleni uniós direktíva miatt szükség lett volna a számlatulajdonos azonosítására, melynek eredeti határideje június 26. volt, és ha ez elmaradt, akkor automatikusan blokkolt volna a rendszer, amíg az adategyeztetés meg nem történik. Csakhogy olyan sok ügyfél esetében nem történt meg az azonosítás, hogy félő volt, tömegek maradnak pénz nélkül az első napokban.

Gulyás Gergely a mai Kormányinfón (Fotó: MTI/Kovács Attila)
Gulyás Gergely a mai Kormányinfón (Fotó: MTI/Kovács Attila)

Ezért a parlament sebtiben, az utolsó pillanatban - a törvényalkotási bizottság módosítójával - október végéig tolta ki a határidőt. De vajon miért addig, amikor a bankokat képviselő Magyar Bankszövetség szeptember 30.-át javasolta, a kormány pedig augusztus 31-ig adott volna haladékot? Lapunk úgy értesült, azért, mert a kormánypártok nem akarták megkockáztatni, hogy az októberben esedékes önkormányzati választás előtti időszakban törjön ki a bankfrász, amennyiben az új határidőig sem sikerül maradéktalanul azonosítani az ügyfeleket.

Erről megkérdeztük a mai Kormányinfón Gulyás Gergely minisztert, aki nem spórolt a kemény szavakkal a bankokat illetően, de odaszúrt az Európai Uniónak is.

A miniszter szerint őt a Fideszből keresték meg, hogy tájékoztassák a halasztás időpontjának megállapításáról. Gulyás Gergely így fogalmazott: "Engem a frakcióvezető úr hívott fel, ezt közölte, én vigyázban álltam és tudomásul vettem".

Majd így folytatta: "Az, hogy ez a helyzet előállt, és a kormánynak segítenie kellett, egyértelműen a bankok felelőssége. Természetesen fel lehet vetni, hogy az uniós szabály, ami bennünket belső jogalkotásra kényszerített, jó volt, vagy sem, de (ez a jogszabályi előírás) kettő éve ismert, a bankok kötelezettségévé teszi az adategyeztetést. Ezek után azzal találkozunk a határidő lejárta előtt egy héttel, hogy 1,2 millió ember esetén ez még nem történt meg, ami a számla zárolásával jár".

És ezzel még nem értünk a végére a bankrendszert érintő kritikáknak, ami az Európai Unióra is kiterjedt a folytatásban. "A mi segítségünktől független, hogy a bankrendszer megbukott ezen a vizsgán. Segítünk, mert nem akarjuk, hogy a bankrendszer hibájából, illetve adott esetben az EU életidegen szabályozásának hibájából a magyar polgárok számára álljanak elő hátrányos helyzetek.

Ezen a ponton közbevetettük, hogy a Bankszövetség tájékoztatása szerint több alkalommal is felhívták a kormányzat figyelmét arra, hogy nem a megfelelő ütemben halad az azonosítás. Erre az volt a miniszter reakciója, hogy "Gratulálunk hozzá". Kifejtette, hogy a bankoknak volt két évük, hogy lefolytassák az egyeztetéseket, de ez nem történt meg 1,2 millió ember esetében. Mi szívesen segítünk, no nem a bankokon, mert önmagukban rajtuk nem segítettünk volna, de a polgárokon kénytelenek voltunk segíteni, hogy ne zárolják a számláikat. De ettől még a bankoknak a saját felelősségükről is illet volna valamit mondaniuk" - tette hozzá.

Legutóbb ilyen keményen Lázár János fogalmazott nyilvánosan a bankokról: a volt miniszter, aki korábban vezette a Kormányinfókat, előszeretettel nevezte kalmároknak a bankárokat, és nem rejtette véka alá lesújtó véleményét a pénzügyekkel foglalkozókról.

Végül azt kérdeztük a minisztertől, hogy milyen következményei lesznek a törvénymódosítás azon pontjának, amely a hatályba lépést követően három napot adott a bankoknak arra, hogy értesítsék azokat az ügyfeleket, akiknek az azonosítása még nem történt meg, vagy az adataik nem állnak teljes körűen a bank rendelkezésére. Mi történik akkor, ha egy bank ezt nem tudja teljesíteni? Jöttek ugyanis olyan jelzések a pénzügyi szektorból, hogy miközben gőzerővel készülnek a családvédelmi akcióterv július elsejei hatályba lépésére, most váratlanul egy új feladatot kapnak a nyakukba, pedig már eleve leterheltek. Gulyás szerint a szokásos eljárásban az illetékes bankfelügyeleti hatóságnak kell eljárnia ezekben az esetekben, és mint mondta: "Minden ezzel kapcsolatos vizsgálatot helyesnek és indokoltnak tartok". Ebből az következik, hogy a bankok nem fogják megúszni az ezzel kapcsolatos hatósági ellenőrzéseket.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!