A KSH adatai alapján 2021. novemberében 7,4 százalék volt az infláció, ilyen magas 2007. decemberében volt utoljára. A szakértőket nem lepte meg az áremelkedés további gyorsulása, várhatóan a következő hónapokban lassan csökkenni fog az infláció. A Bankmonitor szakértői inkább azt vizsgálták meg mit is jelenthet egy ilyen magas infláció a hitelek szempontjából.
Már személyi kölcsönt is lehet igényelni inflációnál kedvezőbb kamatok mellett
Az elmúlt hónapokban már megtapasztalhattuk azt, hogy a legkedvezőbb lakáshitelek kamata az infláció mértékét nem éri el. Novemberben azonban már találni olyan személyi hitelt is, amelynek negatív a reálkamata. (Ez azt jelenti, hogy a kölcsön kamata kisebb, mint az éves infláció mértéke.) Ilyenre pedig nem volt példa hazánkban az elmúlt évtizedekben.
A Bankmonitor személyi kölcsön kalkulátora szerint az 5 legkedvezőbb ajánlat közül kettő THM értéke a novemberi inflációs szint alatt van. (3 millió forint hitelösszeg, 7 éves futamidő és 300 ezer forint jövedelem megadása esetén.)
Mind a Sberbank személyi kölcsöne, mind az UniCredit Bank személyi hitele 7,28 százalék teljes hiteldíjmutató mellett érhető el, ami 0,12 százalékponttal a novemberben mért éves áremelkedés alatt van.
A negatív reálkamat azt jelenti, hogy a megigényelt hitelösszegből a kölcsön felvételekor több árut lehet megvenni, mint amennyi egy év múlva a kamatokkal növelt összegből meg lehetne vásárolni. (Azt mindenképpen meg kell említeni, hogy a jelenleg ismert infláció a tavalyi évre vonatkozik, a hitelkamatok viszont az elkövetkező időszakra vonatkoznak.)
Várhatóan ez az állapot nem fog sokáig fennmaradni, a pénzpiaci hozamok emelkedését ugyanis a fedezetlen kölcsönök kamata még nem követte le. Erre viszont várhatóan a közeljövőben sor fog kerülni, emiatt a hitelfelvételen gondolkodóknak érdemes még gyorsan lépni, ezzel megelőzve a várható kamatemelkedést.