Két százalék körüli mínuszban állt a török líra az amerikai dollárral szemben hétfő kora délután, azután, hogy péntek késő este leminősítette Törökország eddig sem befektetési ajánlású államadós-besorolását két nemzetközi hitelminősítő, a Standard & Poor's és a Moody's Investors Service.
Hétfőn, röviddel 14.30 óra után 6,12 líra ért 1 dollárt, a kora hajnali 5,98 líra után.
A líra idén eddig csaknem 40 százalékkal gyengült a dollárral szemben, és az értékvesztésnek csaknem fele az elmúlt hetekben ment végbe. A líra gyengülését részben a török-amerikai kapcsolatok elmérgesedése okozza, illetve a befektetőknek az a nemtetszése, ahogy a török kormány kezeli a líra gyengülését.
Megfigyelők szerint a líra várhatóan tovább gyengül, ha Washington betartja fenyegetését, és újabb szankciókkal sújtja Ankarát, ha az nem engedi szabadon Andrew Brunson amerikai lelkészt.
A líra hétfői gyengülésében a két nemzetközi hitelminősítő pénteki döntése mellett szerepet játszott az is, hogy hétfőn egy mozgó autóból rálőttek az ankarai amerikai nagykövetség épületére. A lövések egy őrbódét találtak el, senki nem sérült meg.
A Standard & Poor's és a Moody's Investors Service, egyaránt elsősorban azzal indokolta pénteki bejelentését, hogy a török líra legutóbbi szélsőséges árfolyam-kilengései és az ebből eredő, várhatóan meredek ívű fizetésimérleg-mozgások várhatóan kikezdik a török gazdaság alapjait.
A Société Générale számításai szerint Törökországnak és a török cégeknek októberben mintegy 3,8 milliárd dollárnyi devizakötvényt kell visszafizetniük. Csak az elmúlt két hónapban az adósságszolgálat mintegy 25 százalékkal drágult meg a cégeknek lírában számítva.
Törökország rendelkezik a legnagyobb devizaadóssággal a feltörekvő országok közül. Nagyságát a Société Générale 480 milliárd dollárra teszi, amiből a rövidlejáratú adósság 180 milliárd dollár.