3p

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

4 százalékkal kevesebb, 964 tonna arany talált gazdára 2018 második negyedévében, mint az előző év azonos időszakában. Ezt bőven fedezte az aranykínálat, az ugyanis 1120 tonnát tett ki, 3 százalékkal többet, mint 2017. április-június között – ismertette a befektetési nemesfémekkel foglalkozó Conclude Befektetési Zrt. az Arany Világtanács legfrissebb adatait.

Aranyékszerekből fogyott a legtöbb, 510 tonna az idei év második három hónapjában, ám ez is 2 százalékkal elmaradt az előző év azonos időszakában értékesített mennyiségtől. Alapvetően a kínaiak vételeinek köszönhetően, ám a bizonytalanná vált gazdasági kilátások miatt az Egyesült Államokban is többen tették át megtakarításaikat a sárga nemesfémbe. Ezzel szemben a hagyományosan jelentős aranyvásárló indiaiakat a második negyedévben megfigyelhető áremelkedés elriasztotta, amit csak tetézett az indiai rúpia gyengülése – e két tényező együttes hatására a világ második legnépesebb országának kereslete 8 százalékkal volt alacsonyabb az egy évvel korábbinál.

Aranyrudakból és -érmékből hajszálra ugyanannyi, 247,6 tonna fogyott. Miközben az Egyesült Államokkal szembeni növekvő geopolitikai feszültségek miatt Kínában és Iránban többen menekítették a megtakarításaikat a sárga nemesfémbe, addig Törökországban, Indiában és Európában kevesebb fogyott az aranyrudakból és -érmékből – mutatott rá Juhász Gergely, a Conclude Befektetési Zrt. vezérigazgatója.

Ugyanakkor immár másfél éve egyre több pénz áramlik a tőzsdén kereskedett arany befektetési alapokba (etf). Azok készletei 2018 második negyedévében 33,8 tonnával gyarapodtak, ami az európai befektetők fokozódó aktivitásának köszönhetően. Ennek oka Juhász Gergely szerint az olaszországi választásokat és a monetáris politikai kilátásokat övező bizonytalanságban keresendő.

A központi bankok viszont tovább hízlalták aranytartalékaikat – április és június között 89 tonnával. Mindenekelőtt Oroszország, Törökország és Kazahsztán, valamint – kisebb mértékben – India jóvoltából.

Az elektronikai eszközök előállításához 2 százalékkal több aranyra tartottak igényt a gyártók 2018 második negyedévében, mint az előző év azonos időszakában. Ezen belül a vezeték nélküli készülékek vitték a prímet, amelyeknél megnövekedett az okostelefonokba, a játékkonzolokba és a biztonsági rendszerekbe beépített arcfelismerő 3D-s érzékelők aránya – hangsúlyozta a Conclude vezérigazgatója.

Az 1120 tonnás 2018 második negyedévi aranykínálat 3 százalékkal haladta meg 2017 második három hónapjáét, annak hatására, hogy nőtt a sárga nemesfém bányászata és az aranyfedezeti ügyletek nettó értéke. Miközben az aranybányák 836 tonnát hoztak a felszínre, 295 tonnát újrahasznosítottak a sárga nemesfémből.

Az arany 2018. második negyedév végi unciánkénti (1 uncia=31,1035 gramm) 1254,50 dolláros ára közel 4 százalékkal haladta meg a 2017 második negyedévit. Az utóbbi napokban a sárga nemesfém ennél alacsonyabban, 1220 dollár környékén cserélt gazdát.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!