A kedden napvilágot látott statisztikák szerint Dél-Afrika gazdasága recesszióba süllyedt, 0,7 százalékkal esett vissza a második negyedévben az ország GDP-je. Ez 2009 óta az első olyan negyedév, amikor viszaesést mutat a dél-afrikai gazdaság.
Az ilyen hírek tovább erősítik a befektetői félelmeket, amelyek már így is felerősödtek az elmúlt időszakban. A rossz sorozat a nyár elején a török líra összeomlásával kezdődött, az elmúlt egy hétben pedig Argentína borzolta a befektetők kedélyét.Bár az elemzők jelezték, hogy akár a török, akár az argentin helyzet egyedi, és nem kell miattuk izgulni, mert nem rendszerszinű problémáról van szó, azt sokan vallják, hogy az erősödő dollár, és a növekevő kamatköltségek együtt elég veszélyes együttest alkotnak. Az elmúlt 7-8 év likviditás bősége és a szinte nulla körüli kamatok miatt soka ismét eladósodtak. A már megkezdődött amerikai kamatemelési ciklus és az elmúlt hónapokban erősödő dollár pedig megnövelték ezeket a költségeket. Mivel a kamatok várhatóan tovább emelkednek a következő időszakban, a gyenge adósok bajba is kerülhetnek. Fontos megjegyezni, hogy globális szinten az adósságok 85 százaléka dollár alapú. Jó hír, hogy a magyar államadósságot sikerül úgy átstrukturálni, hogy egyre nagyobb részét tesz ki a forint, míg a devizában fennálló euróban (vagy ha más pénznemben bocsátották ki, akkor arra cserélték). Így a forint ugyan valamilyen szinten megszenvedi a mostani helyzetet, ám a 2008-as helyzettel szemben most sokkal jobb helyzetben van az ország.
Problémát jelent, hogy a feltörekvő országok mellett olyan nagy gazdaságok, mint az olasz is komoly strukturális gondokkal küzködnek, és sokan attól tartanak, hogy az EKB kötvényvásárlási programjának szeptemberi leállítása után őket is utoléri a gazdasági végzet.