A betegek mellett saját magukat is a rendszer áldozatainak tekintik a magyarországi orvosok – derült ki a Magyar Orvosi Kamara (MOK) honlapján közzétett írásból, amelyet a Népszava idézett. A köztestület részletesen bemutatta, hogyan hat a szűkös finanszírozás a betegellátásra.
Példaként említették, hogy míg az állami egészségügyben egy magzati szívhangvizsgálatért 1929 forint jár az intézményeknek, addig a magánellátásban ennek 10-15-szörösét is elkérhetik. Egy EKG-vizsgálat finanszírozása 310 forint, míg egy foghúzásért 650-800 forintot térítenek, holott már csak az érzéstelenítő beszerzési ára is 900 forint körül van.
A kamara szerint az elégtelen finanszírozás eladósodáshoz és az ellátás visszaszorításához vezet. Sok intézményvezető kénytelen korlátozni a szolgáltatásokat, ami különösen az alulfinanszírozott területek – például az urológia és a pszichiátria – betegeit érinti súlyosan.
Az orvosok arról számolnak be, hogy munkájukat sokszor veszteségtermelésként kezelik. Egyes esetekben előfordul, hogy naponta kapnak utasítást arra, hány beteget kell elbocsátaniuk, vagy mikortól korlátozzák az ellátásokat. Ez komoly morális dilemmát okoz, hiszen az orvosi hivatás célja a gyógyítás, de a gazdasági elvárások miatt a kisebb betegszám előnyösebb az intézményeknek.
A MOK hangsúlyozta, hogy ha egy orvos folyamatosan azt hallja, hogy a munkája „veszteséget termel”, az idővel rombolhatja a szakmai identitását és mentális egészségét.
A kamara szerint az adminisztrációs terhek is hozzájárulnak a problémákhoz. Sokszor előírják, hogy papíron több beavatkozást kell rögzíteni, mint amennyi valójában megtörtént, hogy az intézmények több támogatást kapjanak. A betegek átirányítása is komoly kihívást jelent, mivel a fogadó intézmények gyakran telítettek vagy nem működnek megfelelően műszaki vagy személyzeti okokból.
Svéd Tamás, a MOK főtitkára a lapnak elmondta: a közleményt figyelemfelkeltésnek szánták. Úgy látják, hogy az egészségügyi rendszer számos alapvető feltétele hiányzik és ezek a problémák közvetlenül a betegellátásban csapódnak le. Hozzátette: a menedzsmentet egyszerre kötelezik az adósságmentes működésre és az ellátás biztosítására, ami szerinte összeegyeztethetetlen elvárás.