5p

Mit remélt Magyarország az EU-tagságtól és mi lett mindebből 20 év alatt?
Devizahitelezés, euróbevezetés, uniós pénzek, kilátások - online Klasszis Klubtalálkozó élőben Medgyessy Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is Magyarország korábbi miniszterelnökétől!

2024. április 22. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Kína bejelentette, hogy január 8-án teljesen újranyitja a határait, így egyre több ország teszi kötelezővé a repülőtereken a kínai utasok negatív Covid-tesztjét. Szakértők szerint mindez fokozhatja a rasszizmust, hiszen Ausztráliában hasonlóan sok a Covid-eset, csak nem verik nagydobra.

A Kínából Angliába érkező utasoknak már negatív Covid-tesztet kell felmutatniuk, mielőtt felszállnának egy járatra. A szigetországban azután döntöttek így, hogy több nemzet bejelentette, átvizsgálják a Kínából érkező utasokat, miután Peking úgy döntött, hogy enyhíti a zéró Covid-politikát. Csakhogy a három év utáni újranyitásnak köszönhetően megszaporodtak a koronavírus-fertőzéses esetek Kínában, a kínaiak pedig alig várják, hogy ismét utazgathassanak a világban.

Vajon új Covid-hullámot is hoznak magukkal? Fotó: Depositphotos
Vajon új Covid-hullámot is hoznak magukkal? Fotó: Depositphotos

A brit egészségügyi és szociális minisztérium tájékoztatása szerint a közvetlenül Kínából érkező járatoknál január 5-től kötelező lesz az indulás előtti Covid-teszt elvégzése. A tesztelési követelmény csak az angol repülőterekre vonatkozik, mivel Kínából nincs közvetlen járat Skóciába, Walesbe vagy Észak-Írországba.

De már az Egyesült Államok, Franciaország, Olaszország, Spanyolország, Dél-Korea, Japán, Malajzia és India is elrendelte a kínai utasok tesztelését.

Európában vegyes a fogadtatás

Olaszország volt az első Európában, amely minden, Kínából légiközlekedéssel utazó számára kötelezővé tette a beérkezéskor elvégzendő tesztelést. Sőt, javasolták, hogy az Európai Uniós teljes területére kiterjesszék a szigorítást, arra figyelmeztetve, hogy hatástalanná válhatnak, ha csak egyes országok alkalmazzák részlegesen őket. Múlt héten a milánói repülőtérre Kínából érkezett 212 utas csaknem felének pozitív lett a Covid-tesztje.

Franciaország december 30-án közölte, hogy a kínai utasokon a Covid-teszteket kevesebb, mint 48 órával az indulás előtt javasolt megcsinálni, és a Kínából induló közvetlen járatokon és az átszállással rendelkező járatokon is kötelező lesz, az utasokon pedig érkezéskor szúrópróbaszerű vizsgálatokat fognak végezni.

Szintén szilveszter előtt egy nappal a spanyol kormány új Covid-19 szabályozást jelentett be az ország repülőtereire az ázsiai országból érkező utasokra. A Kínából érkező utazóknak negatív Covid-19-tesztet kell végezniük, vagy igazolniuk kell, hogy teljesen beoltották magukat a betegség ellen. Az új intézkedéseket azután hozták meg, hogy az Európai Unió egészségbiztonsági bizottsága december 30-án ülésezett, megvitatandó a blokk stratégiáját a vírus terjedésének mérséklésére a Kínából érkező látogatók beáramlása közepette, miután Peking három év után feloldotta az utazási korlátozások nagy részét.

De az Európai Unió egészségügyi minisztériumainak tisztviselőiből álló bizottság úgy véli, hogy a Kínából érkező utazók kötelező Covid-19-szűrésének EU-szerte történő bevezetése jelenleg „indokolatlan”.

Ennek ellenére Bajorország azt követeli, hogy a német szövetségi kormány időben koordinálja a szövetségi államokkal a Kínából érkező utazókra vonatkozó esetleges követelményeket. 

Szerbiában azonban kifejezetten örülnek a kínai határok újranyitásának. A bejelentés után fél órával a kínai adatok azt mutatták, hogy a népszerű úti célokra irányuló keresések száma az országban tízszeresére nőtt az előző év azonos időszakához képest. Az Air Serbia korábban már sikeresen elindította heti egy járatát Tiencsinbe, és a Belgrádból induló járatok már el is keltek. A szerb légitársaság korábban jelezte, hogy amint Kína enyhíti a Covid-korlátozásokat, növeli a tiencsini járatai számát, és Sanghajba indít repülőket.

Európán kívül is behúzták a kéziféket egyes államok

Japán december 30-tól minden olyan utazót, aki Kínában járt, vagy hét napon belül odautazott, érkezéskor tesztelik, és a kormány korlátozza a Kínába induló és onnan induló járatok számát.

Az indiai hatóságok hasonló irányelveket vezettek be nemcsak Kínából, hanem számos közeli helyről, köztük Japánból, Dél-Koreából és a Thaiföldről érkezőkre is. Az iránymutatások célja annak biztosítása, hogy a Covid ne terjedjen olyan gyorsan, mint Kínában.

Tajvan múlt szerdán bejelentette, hogy a szárazföldi Kínából érkező utazók kötelező beérkezési tesztjeit is elvégzik. A sziget a világjárvány óta betiltotta a szárazföldi kínai turistákat, és csak üzleti vagy családi okokból engedélyezi a kínai állampolgárok látogatását.

Sokan úgy látják, hogy a kínai határnyitással kapcsolatos félelmek rasszizmushoz vezetnek, hiszen Ausztráliában ugyanúgy sok a Covid-fertőzött, őket mégsem sújtják ezek a szigorítások. Igen ám, csakhogy Kína rendszeresen furcsa vagy torzított adatokat szolgáltatott, vagy nem szolgáltatott a világnak, emiatt december 30-án az Egészségügyi Világszervezet (WHO) és kínai vezető tisztségviselők zoom-értekezleten folytattak tárgyalást.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!