A Kínából Angliába érkező utasoknak már negatív Covid-tesztet kell felmutatniuk, mielőtt felszállnának egy járatra. A szigetországban azután döntöttek így, hogy több nemzet bejelentette, átvizsgálják a Kínából érkező utasokat, miután Peking úgy döntött, hogy enyhíti a zéró Covid-politikát. Csakhogy a három év utáni újranyitásnak köszönhetően megszaporodtak a koronavírus-fertőzéses esetek Kínában, a kínaiak pedig alig várják, hogy ismét utazgathassanak a világban.
A brit egészségügyi és szociális minisztérium tájékoztatása szerint a közvetlenül Kínából érkező járatoknál január 5-től kötelező lesz az indulás előtti Covid-teszt elvégzése. A tesztelési követelmény csak az angol repülőterekre vonatkozik, mivel Kínából nincs közvetlen járat Skóciába, Walesbe vagy Észak-Írországba.
De már az Egyesült Államok, Franciaország, Olaszország, Spanyolország, Dél-Korea, Japán, Malajzia és India is elrendelte a kínai utasok tesztelését.
Európában vegyes a fogadtatás
Olaszország volt az első Európában, amely minden, Kínából légiközlekedéssel utazó számára kötelezővé tette a beérkezéskor elvégzendő tesztelést. Sőt, javasolták, hogy az Európai Uniós teljes területére kiterjesszék a szigorítást, arra figyelmeztetve, hogy hatástalanná válhatnak, ha csak egyes országok alkalmazzák részlegesen őket. Múlt héten a milánói repülőtérre Kínából érkezett 212 utas csaknem felének pozitív lett a Covid-tesztje.
Franciaország december 30-án közölte, hogy a kínai utasokon a Covid-teszteket kevesebb, mint 48 órával az indulás előtt javasolt megcsinálni, és a Kínából induló közvetlen járatokon és az átszállással rendelkező járatokon is kötelező lesz, az utasokon pedig érkezéskor szúrópróbaszerű vizsgálatokat fognak végezni.
Szintén szilveszter előtt egy nappal a spanyol kormány új Covid-19 szabályozást jelentett be az ország repülőtereire az ázsiai országból érkező utasokra. A Kínából érkező utazóknak negatív Covid-19-tesztet kell végezniük, vagy igazolniuk kell, hogy teljesen beoltották magukat a betegség ellen. Az új intézkedéseket azután hozták meg, hogy az Európai Unió egészségbiztonsági bizottsága december 30-án ülésezett, megvitatandó a blokk stratégiáját a vírus terjedésének mérséklésére a Kínából érkező látogatók beáramlása közepette, miután Peking három év után feloldotta az utazási korlátozások nagy részét.
De az Európai Unió egészségügyi minisztériumainak tisztviselőiből álló bizottság úgy véli, hogy a Kínából érkező utazók kötelező Covid-19-szűrésének EU-szerte történő bevezetése jelenleg „indokolatlan”.
Ennek ellenére Bajorország azt követeli, hogy a német szövetségi kormány időben koordinálja a szövetségi államokkal a Kínából érkező utazókra vonatkozó esetleges követelményeket.
Szerbiában azonban kifejezetten örülnek a kínai határok újranyitásának. A bejelentés után fél órával a kínai adatok azt mutatták, hogy a népszerű úti célokra irányuló keresések száma az országban tízszeresére nőtt az előző év azonos időszakához képest. Az Air Serbia korábban már sikeresen elindította heti egy járatát Tiencsinbe, és a Belgrádból induló járatok már el is keltek. A szerb légitársaság korábban jelezte, hogy amint Kína enyhíti a Covid-korlátozásokat, növeli a tiencsini járatai számát, és Sanghajba indít repülőket.
Európán kívül is behúzták a kéziféket egyes államok
Japán december 30-tól minden olyan utazót, aki Kínában járt, vagy hét napon belül odautazott, érkezéskor tesztelik, és a kormány korlátozza a Kínába induló és onnan induló járatok számát.
Az indiai hatóságok hasonló irányelveket vezettek be nemcsak Kínából, hanem számos közeli helyről, köztük Japánból, Dél-Koreából és a Thaiföldről érkezőkre is. Az iránymutatások célja annak biztosítása, hogy a Covid ne terjedjen olyan gyorsan, mint Kínában.
Tajvan múlt szerdán bejelentette, hogy a szárazföldi Kínából érkező utazók kötelező beérkezési tesztjeit is elvégzik. A sziget a világjárvány óta betiltotta a szárazföldi kínai turistákat, és csak üzleti vagy családi okokból engedélyezi a kínai állampolgárok látogatását.
Sokan úgy látják, hogy a kínai határnyitással kapcsolatos félelmek rasszizmushoz vezetnek, hiszen Ausztráliában ugyanúgy sok a Covid-fertőzött, őket mégsem sújtják ezek a szigorítások. Igen ám, csakhogy Kína rendszeresen furcsa vagy torzított adatokat szolgáltatott, vagy nem szolgáltatott a világnak, emiatt december 30-án az Egészségügyi Világszervezet (WHO) és kínai vezető tisztségviselők zoom-értekezleten folytattak tárgyalást.