A Magyar Államkincstár (MÁK) friss adatai szerint február végén 31 milliárd forint tartozása volt az egészségügyi intézményeknek. Az egyetemi klinikák 15,3 milliárd forintos adósságával együtt így 46,3 milliárd forint a teljes február végi kórházi adósság, mondta az Economx-nak Rásky László, az Orvostechnikai Szövetség főtitkára, aki hozzátette:
„Nem történt csoda februárban sem”.
Az év második hónapjában lezajlott adósságrendezés következtében az intézményrendszer tartozásállománya 77,5 milliárd forinttal csökkent. Január végén a Magyar Államkincstár adatai szerint 86,4 milliárd forint tartozást görgettek maguk előtt a betegellátók, az egyetemi klinikákkal együtt pedig 123,9 milliárd forinttal tartoztak a beszállítóiknak.
Csatlakozzon az év egyik legfontosabb egészségügyi szakmai eseményéhez, ahol a finanszírozási kihívásoktól kezdve a menedzserbetegségek kezelésén át egészen a legújabb digitális egészségügyi megoldásokig minden fontos témát érintünk!
Egészséggazdaság - Menedzser egészség 2025. március 27-én Merkely Bélával, Kulja Andrással, Zacher Gáborral és más neves szakértőkkel - jelentkezzen március 11-ig kedvezményes áron!
Részletek és jelentkezés >>
A konszolidáció célja az volt, hogy a kormány teljes mértékben kifizesse a tavaly december végén fennállt, 104 milliárdos lejárt adósságállományt.
Rásky László, az Orvostechnikai Szövetség (OSZ) főtitkára a lapnak azt mondta, hogy ez nem sikerült maradéktalanul. Számításai szerint mintegy 10 milliárd forintnyi lejárt tartozás rendezése nem történt meg.
A szakmai szervezet főtitkára szerint ezt támasztja alá az a felmérés is, amelyet a három legnagyobb orvostechnikai beszállító, az Egészségügyi Technológia és Orvostechnikai Szállítók Egyesülete (ETOSZ), a Magyar Medikai Gyártók és Szolgáltatók Klaszter (MediKlaszter) és az Orvostechnikai Szövetség (OSZ) végzett az adósságrendezés eredményéről.
Fotó: Wikimedia
Az egyetemi klinikák tartozása 2025. február végén:
- Debreceni Egyetem 5,6 milliárd forint;
- Pécsi Tudományegyetem 4 milliárd forint;
- Semmelweis Egyetem 800 millió forint;
- Szegedi Tudományegyetem 4,9 milliárd forint.
Az államkincstár adatai szerint a Honvédkórháznak volt január végén a legtöbb tartozása, összesen 8,5 milliárd forint, amit februárra 2,7 milliárd forintra tudott csökkenteni az adósságrendezés után.
Csak januárban 19 milliárddal nőtt az adósság, februárban pedig körülbelül 17 milliárddal -tette hozzá Rásky László, aki szerint ha az átlagos adósságnövekedés meghaladja a kormány által tavaly beígért havi 12,5 milliárd forintot, akkor év közben további plusz forrásra és kórházkonszolidációra lesz szükség.
De egyelőre a szakmai szervezeteknek nincs információja arról, hogy mikor kapják meg a kórházak a tavaly beígért havi 12,5 milliárd forint plusz forrást.