3p

Lakosságarányosan Magyarországon haltak meg a legtöbbek rákban a 29 vizsgált ország közül, állapította meg az Európai Bizottság hétfőn kiadott jeletnése.  

Az uniós tagállamokról, Izlandról és Norvégiáról szóló dokumentumok alapján 2021-ben Magyarországon a daganatos halálozás kis híján harmadával haladta meg az EU-átlagot.

A többi uniós országhoz hasonlóan a magyar férfiak halálozási aránya lényegesen meghaladta a nőkét, majdnem kétszer nagyobb. 2011 és 2021 között az arány mind a férfiaknál, mind a nőknél jelentősen (17, illetve kilenc százalékkal) csökkent. Ez „mindkét esetben meghaladta a gazdaságilag hasonló helyzetű országokra jellemző átlagos csökkenést (12 százalék a férfiaknál és hét a nőknél)” – írja a Telex. 

Az viszont „aggodalomra ad okot”, hogy „mind a felnőttek, mind a serdülők körében nagy gyakorisággal fordulnak elő a rákos megbetegedések kockázati tényezői. A magyarok körében a dohányzás, az ittasság és a túlsúly előfordulási gyakorisága egyaránt meghaladja az uniós átlagot”, ráadásul amíg az EU-ban csökkent az elhízottak aránya a felnőtteknél, Magyarországon 58 százalékra nőtt.

A kockázati tényezők között a dohányzásnál, a gyümölcs- és zöldségfogyasztásnál a legrosszabb kategória kerültünk – utóbbinál a legaljára.

Elképesztően szomorú adatok jöttek
Elképesztően szomorú adatok jöttek
Fotó: Depositphotos

A jelentés említi, hogy a kormány 2012 óta a napi testneveléssel próbál javítani a helyzeten, 2023-ban pedig bevezette a népegészségügyi termékadót, de „a túlsúly aránya folyamatosan nőtt a serdülők körében: míg 2014-ben a 15 éves magyaroknak csupán 19 százaléka volt túlsúlyos, 2022-re ez az arány 25 százalékra emelkedett.

Az emlő- és a méhnyakráknál a szervezett szűrőprogramokban is csökkent a részvétel, bár utóbbinál sok nő a magánegészségügyhöz fordul. „A vastagbélrák-szűrés lefedettsége szintén alacsony.” Magyarországon a leggyakoribb daganattípusoknál következetesen uniós átlag feletti az elkerülhető halálozás aránya.

Hozzáteszik: „Az ötéves túlélési arány elmúlt évtizedben bekövetkezett javulása azt jelzi, hogy javult a rákellátás minősége Magyarországon”.

Ráktípus szerint a fő halálokok továbbra is a tüdőrák (százezer lakosra 78 eset), a vastagbélrák (50) és az emlőrák (23). „Bár a 2011–2021 közötti időszakban Magyarországon e ráktípusok mindegyike esetében csökkent a halálozási arány, 2021-ben még mindig EU-szerte itt volt a legmagasabb az e rákos megbetegedésekből eredő regisztrált halálozási arány”. A magas szám „magyarázható azzal, hogy más európai országokhoz képest Magyarországon magas a boncolások aránya”.

A bizottsági közlemény szerint az elkövetkező napokban előterjesztik az európai rákellenes terv felülvizsgálatát. A lap hozzáteszi: a decemberben újjáalakult Európai Bizottságban a testület magyar tagja, Várhelyi Olivér felel az egészségügyért. 

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!