Az elmúlt napokban 12 újabb olyan kórház neve jelent meg Nemzeti Népegészségügyi Központ a honlapján, ahol különböző okokból, de hosszabb-rövidebb időre leáll egy-egy ellátás, vagyis bizonyos betegeket nem tudnak fogadni. Ez ebben a hónapban már a második ilyen bejelentési hullám, mivel január 8-tól már 20 kórházban álltak le egyes ellátási formák - írja a hvg.hu.
Az NNK honlapján található listán január 24-26. között 15 újabb kórház neve jelent meg, de ebből valójában csak 12 új, mivel egyiknél éppen visszavonták a korábbi intézkedést, és másik kettőnél sem új az ellátás átmeneti leállása, ezeknél a “helyettesítő” intézményt módosították.
Íme a 12 új szereplő a listáról, amely itt érhető el, és a leálló ellátásokról is vannak részletek:
- Észak-Pesti Centrumkórház-Honvédkórház
- Szántó J. Endre Egyesített Szociális és Egészségügyi Intézet
- Gyöngyösi Bugát Pál Kórház
- Kistarcsai Flór Ferenc Kórház
- Selye János Kórház
- Balassagyarmati Dr. Kenessey Albert Kórház
- Balassagyarmati Dr. Kenessey Albert Kórház
- Szaploncay Manó Kórház
- Békés Vármegyei Kórház
- Kaposi Mór Oktatókórház
- Budapesti Bajcsy Zs. Kórház és Rendelőintézet
- Budapesti Uzsoki Utcai Kórház
Az újabb leállási hullámról hírt adó egészségügyi szakember, Kunetz Zsombor legutóbbi Facebookon-posztjában azt írta: “januárnak még nincs vége, eddig 35 kijelölő határozat, vagy annak módosítását tette közzé az NNK, ez azt jelenti, hogy legalább ennyi ellátási forma szűnt vagy szűnik meg hosszabb rövidebb ideig”.
Kunetz a frissebb bejelentésekről részleteket is írt. Eszerint a Somogy Megyei Kaposi Mór Kórház nem tud néhány napon bronchoszkópos ügyeletet adni humánerőforrás-hiány miatt, a betegeket Pécsre, illetve Zalaegerszegre kell vinni”. További példákat is írt:
- a Békés Megyei Központi Kórház év végéig nem tud paradontológia (fogászat) járóbetegellátást nyújtani,
- a Marcali Kórház foglalkozás-egészségügyi ellátást nem tud biztosítani,
- a Komáromi Kórház a gyermek-nőgyógyászati szakrendelést nem tudja biztosítani,
- a Kistarcsai Flór Ferenc Kórházban a CT hibásodott meg, ahogyan a Gyöngyösi Bugát Pál Kórházban is.
A korábbi, január 8-tól életbe lépett első hullám idején Takács Péter, a Belügyminisztérium egészségügyért felelős államtitkára azzal igyekezett nyugtatni, hogy nem kell nagyon aggódni, legfeljebb 130 kilométerrel arrébb kell utazni –, mert mindez csak átmeneti intézkedés: