6p

Az elsődleges, vagy más szóval „vadon élő” gyermekbénulást már majdnem felszámolták a világon, de a vakcinából származó törzsek új erőre kaptak: képesek a gyerekek körében tarolni. Hiába érkeztek jobb vakcinák, ezek csak részmegoldások a tendenciára.

Amikor 1980-ban a himlőt végleg felszámolták, abban reménykedtek a szakemberek, hogy hamarosan a poliovírus, azaz a gyermekbénulás lesz a következő, ami végleg eltűnhet. Magyarországon például 1957-ben tombolt a poliovírus, de sikerült megfékezni, s utoljára 1969-ben fordult elő ilyen megbetegedés. Az 1988-ban kezdődött felszámolási kampány eredményeként a vírus három altípusa közül kettőt azóta fel is számoltak, a harmadikat pedig sarokba szorították.

Az elmúlt egy évben már csak 21 vad gyermekbénulásos esetet jelentettek Afganisztánból, Pakisztánból és Mozambikból. Viszont aggasztóan magas a gyermekbénulás egy másik típusából eredő esetek száma. Az elmúlt egy év során 23 országból 665 vakcina eredetű gyermekbénulás esetet regisztráltak. 

A vakcinából származó gyermekbénulás akkor fordul elő, amikor az orális, szájon át adott vakcinákban található legyengített poliovírus visszanyeri a virulenciáját. Azaz nem a védettséget adja, hanem megfertőzi a kis pácienst.

Még mindig nem tökéletes az elölt vírust tartalmazó vakcina. Fotó: Depositphotos
Még mindig nem tökéletes az elölt vírust tartalmazó vakcina. Fotó: Depositphotos

Andrew Macadam, a South Mimms-i Nemzeti Biológiai Szabványok és Ellenőrzési Intézet munkatársa és kollégái a Nature-ban most olyan új, orális polio-vakcina fejlesztésekről számoltak be, amelyek csökkentik az 1-es és 3-as típusú poliovírus vakcina-eredetű kitörésének valószínűségét. A tudósok géntechnológiát alkalmaztak annak érdekében, hogy csökkentsék annak valószínűségét, a legyengített vírus visszanyerje a virulenciáját. A két legújabb vakcinát egereken tesztelték, és hatékonynak, biztonságosnak és stabilnak bizonyultak, így jelenleg már embereken tesztelik őket. 

2021 márciusa óta az úgynevezett nOPV2 vakcinát több mint 650 millió gyermeknek adták be 30 országban. Bár az nOPV2 genetikailag sokkal stabilabb, mint az elődje, mégis visszanyerheti a virulenciáját. Eddig négy alkalommal fordult elő ilyesmi, Nigériában és a Kongói Demokratikus Köztársaságban. 

Ennek valószínűleg az az oka, hogy a járványfelszámolási kampányok nem jutnak el minden gyermekhez, ami megerősíti azt, amit a kutatók és a közegészségügyi tisztviselők már tudnak: a gyermekbénulás megszüntetéséhez a tudománynak kéz a kézben kell járnia átfogó közegészségügyi kezdeményezésekkel.

Miért szaporodnak az esetek?

Az alulimmunizált közösségekben élő gyermekek különösen ki vannak téve a vakcinából származó gyermekbénulásnak. Az elmúlt néhány évben a legtöbb járvány a Szaharától délre fekvő Afrikában fordult elő. Ugyanakkor az Egyesült Királyságban, Kanadában, Izraelben és az Egyesült Államokban is kimutattak oltóanyagból származó gyermekbénulást a szennyvízmintákban – és az utóbbi két országban is előfordult oltásból származó megbetegedés.

A vakcinából származó gyermekbénulás-szám növekedésének számos oka lehet. Ahogy a Covid-19 világjárvány akadályozta az oltási kampányokat és a kutatómunkát, úgy a természeti katasztrófák és konfliktusok, amelyek gyakran előfordulnak a gyermekbénulásnak kitett országokban, ugyanezt okozták. Ezenkívül egyes országok úgy döntöttek, hogy elhalasztják a járványkitörésre adott válaszokat, és megvárják az nOPV2 vakcina szállítását, ahelyett, hogy a régebbi 2-es típusú vakcinát alkalmazták volna. 

Számos szakember szerint a gyermekbénulás elleni kampányok lebonyolításában történt változtatások is szerepet játszanak a betegség fellángolásában.

A svájci székhelyű Global Polio Eradication Initiative (GPEI) régóta foglalkozik a gyermekbénulás felszámolásával, együttműködve a kormányokkal, jótékonysági szervezetekkel és az Egészségügyi Világszervezettel (WHO). Ám a WHO a GPEI egyes tevékenységeit áthelyezte magához, a nemzeti immunizálási és betegségmegfigyelési programokba. Az átállás nem volt könnyű. Finanszírozási hiányosságok jelentkeztek, szakértő személyzetek tűntek el, egyes országokban megingott a kormányzás, máshol durván csökkent a morál. Az egészségügyi szakértőkből álló Independent Monitoring Board (IMB) 2022 áprilisában közzétett jelentése szerint (amelyet a GPEI bíz meg a fejlődés értékelésével), egyes országokra nézve különösen erős kritikát fogalmazott meg erről az átállási folyamatról.

Egy új, júniusi független jelentés többet is elárul az átállás menetéről, és kimondja, hogy a GPEI-nek képben kell maradnia a betegséget illetően.

Sajnos még az is visszafoghatja a gyermekbénulás elleni kampányok végrehajtását egyes helyeken, ha nem fogalmaznak jól, és kijelentik, hogy „átmenetileg” eltűnt, vagy „majdnem” eltűnt a vadon élő poliovírus.

Különösen Nigériában áll fent ez a veszély, ahol 2020-ban bejelentették, hogy a vadon élő gyermekbénulás vírust eltüntették. Ez olyan önelégültséget keltett az országban, amely nem teszi lehetővé az oltásból származó gyermekbénulás leküzdését.

Egyéb eszközök és ötletek

Eközben a tudósok más eszközökkel is készülnek a gyermekbénulás felszámolására irányuló kampány előmozdítására. Jelenleg több hétbe telik annak igazolása, hogy van-e a szennyvízmintában poliovírus, vagy sem. Számos kutatócsoport dolgozik olyan technológiákon, amelyek csökkentik ezt a hosszú időeltolódást.

Macadam és kollégái a vírus egy olyan formáját fejlesztik, amely in vivo (élőben) inaktív lesz. 

Azt remélik, hogy ez egy napon felválthatja ezt az igen fertőző vírust, amelyet jelenleg vakcinák gyártására használnak. A brit Leedsi Egyetemen dolgozó David Rowlands vezette tudósok pedig vírusszerű részecskékből készült vakcinát fejlesztenek ki. Ha sikeres lesz, akkor nem lesz szükség élő vírusra az oltások elkészítéséhez.

Alapvető fontosságú, hogy a szakemberek folytassák a vakcinakutatást és a technológia fejlesztését az oltóanyagból származó gyermekbénulás elleni küzdelem érdekében. De az új vakcinák addig nem tudnak működni, amíg még csak az injekciós üvegben rejtőznek. A cikkírók szerint, ha azt akarjuk, hogy a világ lássa az oltóanyagból származó gyermekbénulás másik "arcát", a vakcinakutatás és -fejlesztés gyümölcsöző eredményeit garantáló motivált, jól finanszírozott munkatársak kezébe kell adni, akik a helyi körülményekhez igazodó programokban működnek közre, és nem engedik ki a kezükből a GPEI-től a WHO-hoz átkerült gyermekbénulás átmenetét. Csak így lehet a gyermekbénulást hasonlóan leküzdeni, mint egykor a himlőt.

2022. február 1-jétől Ukrajnában kampányt indítottak a gyermekek immunizálására a járványos gyermekbénulás ellen. Az akkori tervek a kampány ideje alatt mintegy 10 ezer gyermek védőoltásáról szóltak. Kárpátalján a terv részeként másfélezer gyereket oltottak be tavaly poliovírus ellen. 

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!