3p

Komjáthi Imre, az MSZP országgyűlési képviselője arról érdeklődött Pintér Sándor belügyminiszternél, hogy hányan és mire használják az úgynevezett Gondosórát Magyarországon?

"A 2023 februárjában elindított programban három hónap alatt 89 247 jelzőkészüléket helyeztek ki a 65 éven felüli korosztályban" válaszolt a belügyminiszter helyett Rétvári Bence államtitkár.

  • A programban résztvevők átlagéletkora 76 év, és az ország 2890 településén veszik igénybe
  • Az eddigi adatok szerint naponta átlagosan 1333 esetben vették igénybe az idősek, hogy vészhelyzetben jelezhetnek
  • Áprilisban 392 esetben nyújtott egészségügyi segítséget a diszpécserközpont. Ebből 165 alkalommal könnyebb esetről volt szó, míg súlyos baleset vagy rosszullét esetén 227 alkalommal segítettek az időseknek.

Úgy tűnik, három hónap alatt nagy lett a sikere. Fotónk illusztráció: Depositphotos
Úgy tűnik, három hónap alatt nagy lett a sikere. Fotónk illusztráció: Depositphotos

Az alanyi jogon járó, négyéves Gondosóra-program elsődleges célja az idősek otthoni és önálló életvitelének támogatása, valamint a 112-es segélyhívó tehermentesítése.

A tehermentesítés, mint cél azért jó, mert az utóbbi időben nem kevés kritika érte a Mentőszolgálat háza táját (elég, ha Gálvölgyi János esetére gondolunk).

A diszpécserközpontban egyébként egészségügyi, szociális és pszichológiai képesítéssel rendelkező szakemberek dolgoznak, ahol minden jelzést fontosnak tartanak, s meghatározott protokoll szerinti eljárást jelent.

Rétvári szerint a Gondosóra legnagyobb pozitívuma, hogy a fizetős házi segítségnyújtással szemben ez ingyenes. Ugyanakkor hangsúlyozza, hogy ez a jelzőkészülék vészhelyzeti segítséghívásra és nem kampánytevékenységre hivatott.

A házi segítségnyújtásban ellátottak száma egyébként az utóbbi időben nőtt. A KSH adatai alapján 2010-ben 75 054 fő, 2021-ben már 91 962 fő volt, aki otthonában bármikor életveszélybe kerülhet – de ez is mutatja az elöregedő társadalom tendenciáját.

Az államtitkár válaszában arra hívja fel a figyelmet, hogy vészhelyzetben továbbra is a 112-es számot szükséges hívni, mert a készülék nem riaszt közvetlenül orvost, hatóságot, nem sürgősségi segélyhívó, de indokolt esetben a diszpécserközpont ebben segíthet.

A Gondosóra segítségével az idősek minden körülmény között képesek segítséget kérni azzal, hogy a karjukon vagy a nyakukban hordják, és mindig elérhető. Csupán annak feltöltéséről kell gondoskodni. A szolgáltatást egyébként a jelenlegi fázisában a magyar tulajdonosi hátterű 4iG Nyrt. biztosítja.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!