„A múlt évi jogalkotási dömpingben tömegével születtek olyan törvénymódosítások és rendeletek, amelyek korlátozzák a kollégák szabadságát, elbizonytalanítják a jövőjét, de sok esetben a jövedelmét is csökkentik. Mondhatjuk úgy is, hogy az egészségügyi szolgálati jogviszony törvény most mutatta ki a foga fehérjét” – jelentette ki Kincses Gyula, a MOK elnöke az Orvosok Lapjában írt vezércikkében, miközben
már 12 ezer orvos jelezte az újracsatlakozási szándékát a kamarának.
Mint írja, mind az alapellátásan, mind a szakellátásban dolgozókat, és a vezényelhető orvosokat is egyformán sújtják a változások.
Miután erős médiazajban, ellenszélben dolgozik a kamara, két dolgot szeretnének leszögezni:
- a MOK – mint ahogy eddig is – politikamentesen végzi munkáját, elhatárolódik minden politikai kontextustól,
- változatlanul egy jobb, biztonságosabb ellátásért, rendezettebb munkafeltételekért küzd. Ebben érdekeltek, és a szükségszerű nyomásgyakorlás ennek az eszköze, nem pedig öncél. Szeretnének érdemi eredményeket elérő tárgyalásokat is, de ehhez erőt kell mutatni.
A MOK elnöke kitér arra is, hogy az indulásnál azt ígérték, együttműködőbbek lesznek a reformokban, de keményebbek a követelésekben.
„Most a követelések nyomatékosításán van a sor, de ennek igazi súlyt ti, orvosok tudtok adni azzal, hogy csatlakoztok a meghirdetett akcióhoz” – hangsúlyozza Kincses, aki szerint ez most egy fontos, az egészségügy fejlődési irányát eldöntő lépés, de ez az év nemcsak az erőmutatás, a tiltakozás, hanem a munka éve is.
Végül így üzent: „fontos, a MOK és az egészségügy jövőjét meghatározó döntések, lépések előtt állunk. De ne feledjétek: az egészségügy jövője a mi mindennapjaink lesznek. És most tehetünk azért, hogy ez jobb legyen”.