Négy fő pontban és több alpontban fogalmazta meg a járóbeteg-szakellátásban jelentkező problémákat a Magyar Járóbeteg Szakellátási Szövetség a Balatonalmádiban megrendezett konferencia nyitó napján.
Tóth Tibor, a szövetség alelnöke szerint az állásfoglalásukban szereplő javaslataik között szerepel, hogy ne szüntessék meg a rendelőkben a jelenlegi 6 órás rendelési időt, szükség van a nyugdíjas orvosok egyszerűsített visszafoglalkoztatására is.
Kiemelte: a betegek egyre többet várnak, tovább nőttek a szakrendelői várólisták is.
Már átlagosan 30 napra nőtt a járóbeteg-szakellátásban a várakozási idő. 2019-ben, vagyis a pandémia kitörése előtt 26 napot kellett várni egy-egy ellátásra - írja az economix.
Tóth Tibor bejelentette: jövő év márciusától elindul Járóbeteg Irányítási Rendszer, de ez még sok gyermekbetegséggel küzd. A szakrendelők finanszírozási anomáliákkal is küzdenek, és nem részesülnek a kórházakhoz hasonlóan konszolidációs támogatásban.
Egy friss felmérés szerint, amit 56 intézmény töltött ki, a megkérdezettek 46,4 százalék szerint romlott a rendelőkben megjelenő betegek szakellátása. A szakdolgozók fele (53 százaléka) elégedetlen a bérével, ezt már Szánti Istvánné, Magyar Egészségügyi Szakdolgozói Kamara járóbeteg szakellátásért felelős vezetője mondta el. A felmérést 4730 fő töltötte ki. Budapestről, Pest vármegyéből, Hajdú-Bihar vármegyéből és Szabolcs-Szatmár Beregből válaszoltak a legtöbben.
Bár most volt szakdolgozói béremelés, mégis csak a válaszadók 60 százaléka mondta azt, hogy megkapta a teljes 18 százalékos béremelést, a válaszadók 14 százaléka pedig kevesebbet kapott.
Mire Takács Péter, a Belügyminisztérium egészségügyért felelős államtitkára egy kerekasztal beszélgetésen úgy reagált, hogy szerinte a szakdolgozói felmérés tele van ellentmondással, és felidézett egy OECD kutatást, ami szerint Magyarországon 20-23 százalék körül alakul a kielégítetlen egészségügyi szükséglet, de a valóságban csak egy 2 százalék körül van azoknak a száma, akik nem jutnak egészségügyi ellátáshoz.
Az államtitkár szerint hiába panaszkodnak a szakrendelők, hogy romlott az elmúlt egy évben a betegellátás minősége, az ellenőrzések során sok szakrendelőkben azt tapasztalták, hogy sok helyen az országos átlag töredéke a betegszám, a laborok tízszeres áron működnek, ez pedig a helyi vezetők felelőssége, nem az államé
Kiss Zsolt, a Nemzeti Egészségbiztosítási Alapkezelő (NEAK) főigazgatója szerint pedig nem teljesítik a járóbeteg-szakellátók azt az betegszámot, amit a méreteikből fakadóan teljesíteni kellene. "Van pénz, van maradvány, ha egy kicsivel több beteget látnak el a szakrendelők, az finanszírozható" - tette hozzá a NEAK főigazgatója.