2p

Megváltó vagy „csak” leváltó lehet Magyar Péter? Kihúzza az Orbán-kormány 2026-ig?
Meddig marad szankciós listán Rogán Antal? Mi lesz a régi ellenzékkel?
Online Klasszis Klub élőben Kéri Lászlóval!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is a politológustól!

2025. január 23. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

A gyógyszerek káros mellékhatásai sokszor hozzák a frászt az emberekre, ám kevesebb szó esik a hasznos mellékhatásokról, amelyekből akad egy-kettő a súlycsökkentő készítmények esetén.

A dán Novo Nordisk óriási sikerű Ozempic súlycsökkentő gyógyszere segíthet azoknak az embereknek, akik a túlsúlyuk mellett a dohányzási szenvedélyükkel is küszködnek - derült ki abból a friss kutatásból, amelyet a Case Western Reserve University School of Medicine kutatói végeztek.

A statisztikai adatokat elemző, visszatekintő vizsgálat szerint a kettes típusú cukorbetegségben szenvedők 32 százalékkal ritkábban beszélnek orvosukkal dohányzási gondjaikról, ha a szóban forgó gyógyszerrel kezelik őket, mit azok, akik nem kapják ezt a gyógyszert. Ez egy évvel azt követően kezdődik, hogy elkezdték beszúrni maguknak a súlycsökkentő készítményt.

Emellett 68 százalékkel kisebb valószínűséggel írnak fel nekik olyan szereket, amelyek segítenek leszokni a dohányzásról. Végül 21 százalékkal kisebb valószínűséggel keresnek fel szakértőt, hogy beszéljenek vele a leszokás nehézségeiről. Az egyetemi kutatók 200 ezer cukorbeteg kezeléséről rendelkezésre álló információkat vizsgálták át. Az adatok 2017 és 2023 között keletkeztek - összesítette az eredményeket a Quartz magazin. 

Segítség a leszokáshoz?
Segítség a leszokáshoz?
Fotó: Depositphotos

Végső következtetésük szerint önállóan, a súlycsökkentő hatástól függetlenül kell megvizsgálni az Ozempic hatóanyagának hatását a dohányzásra. Ezt a javaslatot erősíti, hogy korábban is érkeztek eseti jelzések arról, hogy a Novo Nordisk készítménye és más hasonló szerek, mérséklik a kezelés alatt állók dohányzását és alkoholfogyasztását.

A Morgan Stanley amerikai bank kis mintán, 300 főn alapuló vizsgálatában a résztvevők 40 százaléka mondta azt, hogy legalább hetente dohányzott, miközben a súlycsökkentőket szedők esetén 24 százalékra ment le ez az arány. Az e-cigaretta heti fogyasztása 30-ról 16 százalékra csökkent. Bár az összefüggéseket óvatosan ítélik meg a szakértők, megjegyzik, hogy már folynak klinikai vizsgálatok azzal kapcsolatban, milyen hatással van a súlycsökkentő gyógyszerek hatóanyaga a dohányzásra és az alkoholfogyasztásra.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!