3p

Valamivel kevesebb mint 40 ezer beteg várakozott márciusban műtétre a hazai kórházakban a a Nemzeti Egészségbiztosítási Alapkezelő (NEAK) szerint.

A kötelező várólistákon – ezek vezetését egyébként 13 beavatkozás esetében írja elő a törvény – 39 751 beteg volt előjegyezve műtéti ellátásra, a várakozók száma a 2023 februárhoz képest nem emelkedett. Ugyanakkor van egy másik beteglista is, amit a kapacitáshiány miatt vezetnek az intézmények, ezek között az ellátások között pedig további hatezer beteg vár valamilyen műtéti beavatkozásra - írta a Napi.hu kérdésére a NEAK.

Az egészségbiztosító azt válaszolta: a kötelező listák mellett a szolgáltatóknak várólistát kell vezetni a tartósan, 60 napon felül várakozó esetekről is, ez az úgynevezett kapacitás hiány miatt vezetett várólista.

Most is szemhályogműtétre várnak a legtöbben. Fotó: Depositphotos
Most is szemhályogműtétre várnak a legtöbben. Fotó: Depositphotos

A várólista helyzet valós változásáról azonban megbízható idősoros értékelés csak a kötelező várólisták adata alapján lehetséges.

Továbbra is a leghosszabb a sor a szürkehályog-műtétre váró betegeknél. Több mint 12 800-an várnak ilyen típusú beavatkozásra. A toplista második helyén a térdprotézisre várók vannak, több mint 11 400-an szeretnének megszabadulni a fájdalmas járástól. A harmadik leghosszabb várólista pedig a csípőprotézis-műtétre várakozóknál van 7400 beteg vár a műtétjére.

Ugyanakkor azt nem tagadja a NEAK sem, hogy az elmúlt időszak várólista adatait átnézve, az látszik, hogy a pandémia utáni értékekhez képest bár folyamatosan csökkent a várakozók száma, de még mindig a pandémia előtti értéknek a duplája, vagyis 103 százalékkal magasabb a betegek száma. Ez a veszélyhelyzet alatti átszervezése miatt alakult így, de a többi európai országban is hasonló ellátási helyzet van még mindig – írták.

A koronavírus-járvány kitörése előtt még az OECD országok között is jól állt Magyarország a várólisták tekintetében. A járvány miatt azonban az ellátatlan betegek száma felhalmozódott, és a várólistákat még mostanra sem sikerült lefaragni. A várakozók száma alapján legalább tíz hónapnyi elektív ellátás hiányzik a rendszerből – ezt Pálosi Mihály, a NEAK főosztályvezetője mondta korábban a Magyar Kórházszövetség februári konferenciáján. A várólista rendszert egyébként 2012-ben vezették be Magyarországon, 2019-ig 30 milliárdot fordítottak a kiemelt várólista csökkentésre.

Bár 2021-2022 között 14 milliárdot fordítottak várólista csökkentésre, de minden idők legnagyobb várólista csökkentő programja nem tűnt sikeresnek. mindent megtesznek azért, hogy 2023-ban a pandémia miatt kialakult várólisták hossza rövidüljön és a várakozó betegek száma csökkenjen. 

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!