Ezermilliárdok hiányoznak a magyar egészségügyből, miközben évente 60 ezer ember életét lehetne megmenteni. Tíz magyar férfiből négy nem éli meg a nyugdíjat. A Magyar Orvosi Kamara társadalmi célú kampányt indított és átfogó egészségügyi reformot sürget a problémák miatt. A szervezet célja, hogy GDP-arányosan már 2026-ban fél százalékkal több forrás jusson az ágazatnak – egyebek mellett erről beszélt az ATV Híradójának Álmos Péter, a Magyar Orvosi Kamara elnöke.
„Az egészségügyben a reform az soha nem egy pár hónapos és még csak nem is pár éves folyamat, hanem kb. egy 8-10 éves időtávlatban lehet gondolkodni. Ha nem kezdjük el, akkor soha nem fog megtörténni„ – hívta fel a figyelmet Álmos Péter.
Ehhez viszont plusz forrásokra van szükség. Az uniós országok átlagosan a GDP 8, míg Magyarország kevesebb, mint 5 százalékát költi az ágazatra. A GDP 7-8 százalékát egyik évről a másikra elérni nem reális elképzelés. Ez gyakorlatilag olyan költség lenne hirtelen, mint hogyha 1 év alatt akarnánk megépíteni egy 200 km-es autópályát. Csodás lenne, de valószínűleg nem reális elvárás. Az viszont igen, hogy elkezdjük építeni ezt az autópályát. Mi a GDP fél százalékát kérjük, ami kb. 400 milliárd forint” – mondta a MOK-elnök.