3p

Egy rendelettervezet szerint a járóbeteg-szakellátás betegfogadási időpontjait közzé kell majd tenni, ahová az egészségügyi szolgáltató, a házi-, a kezelő- vagy a beutaló orvos jegyezheti elő a beteget.

Egy rendelettervezet bevezetné a digitális egészségügyi időpontfoglalási rendszert, mely lehetővé tenné, hogy az Elektronikus Egészségügyi Szolgáltatási Tér (EESZT) útján a járóbeteg-szakellátás betegfogadási időpontjait a szolgáltató közzétegye. A kormány honlapján pénteken megjelent elképzelés értelmében az EESZT rendszerben az időpontokat a járóbeteg-szakellátást nyújtó egészségügyi szolgáltató, a beutalóval igénybe vehető ellátások esetén a beutaló orvos, beutaló nélkül igénybe vehető ellátások esetén a beteg háziorvosa vagy kezelőorvosa jegyezhetné elő.

Vagyis egyelőre szó sincs arról, hogy a beteg maga foglalna időpontot az ellátást nyújtóhoz.

A normaszövegnek ellentmond, hogy a tervezethez közzétett hatásvizsgálati lapon az áll, az intézkedés bevezetése következtében

„a beteg minél egyszerűbben és minél gyorsabban kap időpontot a számára szükséges szakrendelésre, továbbá a beteg ellátása valóban az általa lefoglalt időpontban valósul meg”.

Ez persze megvalósulhat úgy, hogy az előjegyző szolgáltató vagy orvos a beteggel egyeztetve írja be az időpontot, ám nem változtat azon, hogy az időpontfoglalást ténylegesen nem a beteg hajtja végre.

A tervezetben leszögezik azt is, a szakellátás nem lenne megtagadható, ha az időpontot az EESZT-nek ezen a felületén foglalták le.

A rendelettervezet szerint a közzétett időpontokat csak kivételes esetben, az egészségügyi szolgáltató működését érintő okból lehetne módosítani vagy törölni, a már lefoglalt időpont módosítása vagy törlése érdekében pedig a szolgáltató köteles lesz a beteggel egyeztetni új időpontot.

A tervezet azt is rögzíti, hogy ha a beteg kénytelen valamiért lemondani vagy módosítani a már előjegyzett időpontot, akkor azt neki haladéktalanul személyesen, telefonon vagy elektronikus úton kell intéznie.

Online történik majd az időpontfoglalás a járóbeteg-ellátásra. Fotó: Pexels
Online történik majd az időpontfoglalás a járóbeteg-ellátásra. Fotó: Pexels

Az elképzelés nem érhette meglepetésként a szakmai szervezeteket. Júniusban lapunk is beszámolt arról a konferenciáról, melyen jelen volt Kiss Zsolt, a Nemzeti Egészségbiztosítási Alapkezelő (NEAK) főigazgatója is. Kiss előadásában már akkor megjegyezte, a pandémia időszakát követően „a járóbeteg-ellátás is elkezdett visszarendeződni, ahol nemsokára előjegyzési rendszert indítunk be”.

A kormány rendelettervezete most készült el, azt a jövő hét szombatig lehet véleményezni. Az elképzelések szerint a jogszabály november 1-jén lépne hatályba, de az átmeneti rendelkezések azt rögzítenék, az EESZT digitális időpontfoglalási rendszere csak március 1-jétől élne, és csak a heti legalább 300 órát legalább 5 szakmában működtető járóbeteg-szakellátást nyújtó egészségügyi szolgáltatóknak kellene alkalmazniuk.

A tervezethez közzétett hatásvizsgálati lap azt írja,

„az intézkedés bevezetése hozzájárulhat a közfeladatok hatékonyabb ellátásához, az egészségügyi szolgáltatások elérhetőbbé tételéhez, ezen kívül a lakosság egészségi állapotának fejlesztéséhez, ezáltal a népességfogyás mérsékléséhez, így hazánk versenyképességének javításához”.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!