4p

Tudni szeretné, mi vár Önre 2025-ben?
Mit okoz, hogy ingatlancélra is elkölthetőek a nyugdíjmegtakarítások?
Hogyan érinti ez a piacokat, merre mennek az ingatlanárak és az épitőipari árak?
Pogátsa Zoltán, Farkas András, Nagygyörgy Tibor
és sok más kíváló szakértő ezúttal élőben osztja meg nézeteit!

Találkozzunk személyesen!

2024. november 21. 16:00 Budapest

Részletek és jelentkezés itt

2023 végén menesztették az Országos Kórházi Főigazgatóság vezetőjét és két munkatársát, majd rögtön utána különböző indokokkal 24 kórházigazgató talpára is útilaput kötött Pintér Sándor belügyminiszter. Nyáron kinevezett pár új vezetőt, de úgy tűnik, most újabb 13 kórház élére keresnek főigazgatókat. 

Az Országos Kórházi Főigazgatóság (OKFŐ) honlapján szeptember 2-án új főigazgatói pályázatok kerültek fel, tehát a Belügyminisztérium tovább keresi az egészségügyi felsővezetőket. Ezúttal 13 kórházba/rendelőintézetbe keresnek új vezetőket.  

A tavalyi nagy kórházigazgatói felmentések után év elején megbízott igazgatók vették át az intézmények vezetését. Ezt követően Pintér Sándor július 15-i hatállyal hét kórház élére nevezett ki igazgatókat, akik a következők voltak:

  • Dél-pesti Centrumkórház – Országos Hematológiai és Infektológiai Intézet: Dr. Gondos Miklós
  • Dunaújvárosi Szent Pantaleon Kórház-Rendelőintézet: Dr. Szilágyi Dániel Örs
  • Fejér Vármegyei Szent György Egyetemi Oktató Kórház: Dr. Bakos Gábor
  • Komárom-Esztergom Vármegyei Szent Borbála Kórház: Dr. Virág József. A frissen kinevezett igazgató csalás vádja miatt évek óta bíróságra jár, és ha Virág Józsefet bűnösnek találják, három évig terjedő szabadságvesztést is kaphat
  • Szabolcs-Szatmár-Bereg Vármegyei Oktatókórház: Dr. Ajzner Éva Borbála
  • Tolna Vármegyei Balassa János Kórház: Kis Zoltán Károly
  • Veszprém Vármegyei Csolnoky Ferenc Kórház: Dr. Czinkotay Frigyes.

Szeptember 2-án tették ki a Balatonfüredi Állami Szívkórház főigazgatói pályázatát
Szeptember 2-án tették ki a Balatonfüredi Állami Szívkórház főigazgatói pályázatát
Fotó: szivkorhaz.hu

Július 22-én újabb kórházigazgatókat nevezett ki a belügyminiszter, igaz, csak két intézmény élére:

  • A Nógrád Vármegyei Szent Lázár Kórház élére Laczkó Tamás került
  • Az Országos Mozgásszervi Intézet vezetését Nagy György kapta. 

Tehát tavaly december óta kilenc új kórházigazgató kezdte meg a munkáját, ám 15 intézményben, ahol decemberben felmentésre került sor, még mindig nincs legfelsőbb vezető. Igaz, a nyáron, július 26-án az Országos Kórházi Főigazgatóság (OKFŐ) új pályázatokat írt ki, melyre augusztus 25-ig lehetett jelentkezni. Az elbírálás határidejének október 24-ét jelölték meg, de az igazgatói poszt betöltésének kezdő időpontjaként december 1-jét tűzték ki.

Így kijelenthető, hogy az ország 15 kórháza/egészségügyi intézménye közel egy éven keresztül igazgató nélkül működött. Még akkor is igaz ez, ha a felmentett igazgatók helyét általában ott dolgozó, megbízott szakemberek vették át a saját munkájuk mellett.

Mindeközben az OKFŐ honlapján újabb, szám szerint 13 kórházi főigazgatói pályázatot írtak ki szeptember 2-án, melyekkel teljesen más intézmények élére keresnek vezetőket, mint korábban. Nevezetesen:

  • a Zirci Erzsébet Kórház-Rendelőintézetbe
  • a Tapolcai Deák Jenő Kórházba
  • a Szolnoki MÁV Kórház és Rendelőintézetbe
  • a szigetszentmiklósi Szakorvosi Rendelőintézetbe
  • az Oroszlányi Szakorvosi Intézetbe
  • a Kiskunhalasi Semmelweis Kórházba
  • a Kisbéri Batthyány Kázmér Szakkórházba
  • a Kazincbarcikai Kórházba
  • a Gyöngyösi Bugát Pál Kórházba
  • a Dombóvári Szent Lukács Kórházba
  • a Csornai Margit Kórházba
  • a Balatonfüredi Állami Szívkórházba
  • a Balassagyarmati Kenessey Albert Kórház-Rendelőintézetbe.

Így a korábban kinevezett 9 kórházvezető mellett 15+13, azaz 28 egészségügyi intézménybe keresik, vagy keresték a főigazgatókat. Ezzel kapcsolatban kérdést intéztünk a Belügyminisztériumhoz, de cikkünk megjelenéséig nem kaptunk választ. Ahogy reagálnak, frissítjük cikkünket.

Pintér Sándor különböző indokokkal, de sok helyen a történelmi nagyságú kórházi adósságok miatt vált meg tavaly decemberben 24 kórházigazgatótól. Sokan megkongatták akkor (is) a vészharangot, hiszen a Magyar Államkincstár adatai szerint 2023 november végén 130 milliárd forint volt a kórházak adóssága. Pedig most sem jobb a helyzet, sőt.

Idén még nagyobb a hiány

„Az egészségügyi intézmények adóssága 2024 októberére átlépte a 100 milliárdos lélektani határt” – mondta a napokban az Economx-nak Rásky László, az Orvostechnikai Szövetség főtitkára, aki azt is hozzátette, hogy két orvosegyetemnél brutális mértékben megugrottak az adósságok.

Mindezt úgy, hogy május végéig történt egy 63,4 milliárdos adósságrendezés, valamint júliusban újabb, 41 milliárdos konszolidációt hajtott végre a kormány. Azaz év végére még ezekkel az évközi pénzügyi kiegyenlítésekkel is ismét jóval a 100 milliárd felett lesz a kórházak adóssága – hiába cserélődtek le már egy-két helyen a kórházigazgatók.

Bár Gulyás Gergely az augusztus 22-ei Kormányinfón havi 2,5 milliárdos adósságcsomagot említett, az utolsó Kormányinfón azt ígérte, utánanéz, hogy a pénzt átutalták-e már, vagy sem. 

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!