A több mint egyéves csúszásban lévő Nemzeti Oltóanyaggyár ügyében december 11-ére írták ki Debrecen első olyan közmeghallgatását, amelyen egy áprilisi kormányrendelet adta lehetőséget kihasználva a hatóság nem biztosítja az érintettek személyes részvételét.
A lakosok a Debrecenben megvalósuló beruházással kapcsolatos kérdéseiket és észrevételeiket csak írásban az Ügyfélkapun keresztül, valamint e-mailben küldhették el a Hajdú-Bihar Vármegyei Kormányhivatalnak. Erre a körülményekhez képest egy meglehetősen szűk, kilencórás időablakot jelöltek ki, a megkereséseket reggel 7 óra 30 perc és délután 16 óra 30 perc között, tehát lényegében munkaidőben lehetett megtenni.
Időközben a kormányhivatal honlapjára feltöltötték a "közmeghallgatás jegyzőkönyvét" amelyből kiderül, végül senki sem élt a véleménynyilvánítás új, korlátozott formájával - írja a Debreciner.hu.
„Az érintett lakosság, társadalmi szervezetek részéről a közmeghallgatás időtartama alatt kérdés, észrevétel nem érkezett a környezetvédelmi hatóság megadott elérhetőségeire.”
Nyáron arról írt lapunk, hogy milyen jól fizetik a még nem létezi Oltóanyaggyár dolgozóit. A vezető tisztségviselőknek fizetett juttatások 63,8 millió forintra rúgtak, míg a felügyelő bizottság tagjainak fizetett tiszteletdíj tavaly 12,3 millió volt.
A lap érdeklődésére a Társaság a Szabadjogokért (TASZ) kifejtette, álláspontjuk szerint alapjogsértő a személyes jelenlét kizárásával tartott közmeghallgatás. A szervezet szerint a hatóságok akkor járnának el jogszerűen, ha az internetes megoldásokat kiegészítő lehetőségként használnák, például a személyes jelenlét mellett tartott közmeghallgatásokat élőben közvetítenék.
Palkovics László akkori innovációs és technológiai miniszter 2021-ben, Orbán Viktor miniszterelnök pedig a következő év februárjában arról beszélt, hogy a vakcinagyár 2022 végén már üzemelni fog.