5p

Mit tudnak a japán nők, amit mi nem? A szigetországban ugyanis nem léteznek menopauzás tünetek, míg Magyarországon 1 millió nőt érint. Sőt, hazánkban még sokszor maguk az érintettek sem ismerik fel testük jelzéseit, vagy nem keresnek fel orvost kérdéseikkel. Közeleg október 18., a Menopauza Világnapja.

„Évekkel ezelőtt három nap alatt 500 nő csatlakozott a menopauzás Facebook-csoportomhoz. Ekkor gondoltam arra, hogy ez milyen hiánypótló téma” - vezette fel Iványi Orsolya menopauza nagykövet, akinek épp egy éve, tavaly októberben jelent meg a Mindent a változókorról! című tabudöntögető könyve, sőt, a Magyar Menopauza Társaság vezetőségi tagjává is beválasztották.

Így az ő moderálásával zajlott kedden az a sajtótájékoztató, amely az október 18-i Menopauza Világnapra fókuszálva világított rá arra, hogy az átlagban 83 évet élő nők szinte az életük közel felét menopauzában töltik, így muszáj és kell is beszélni erről a még mindig tabunak számító témáról.

Hiszen miközben a perimenopauza már a negyvenes években elkezdődik, napjainkban az orvostudománynak köszönhetően egyre tovább élünk.

„Korábban a nők nagy része meg sem élte a menopauzát, ma pedig évtizedekkel túlélik. Ezért ma a nők egyharmada-fele éli az életét ebben" – mutatott rá Dr. Jakab Attila szülész-nőgyógyász, endokrinológus, a Magyar Menopauza Társaság vezetőségi tagja, korábbi elnök is, aki szerint ez hormonális utazás egy kanyargós úton.

Nem kell ölbe tett kézzel elviselni minden menopuazás tünetet
Nem kell ölbe tett kézzel elviselni minden menopuazás tünetet
Fotó: Pixabay

A 40-es években kezdődő perimenopauzában rendszertelenné válik a menstruációs ciklus, ezt követi a menopauza átlagosan 50-51 éves korban, amikor egy éve nem jelentkezik a menstruáció. Végül jön a posztmenopauza, amikor a teljes hormonátalakulás körülbelül 60 éves korig cseng le.

A menopauza számos fizikai és pszichikai változással is jár, többek között hőhullámok, memóriavesztés, koncentrációs nehézségek, libidócsökkenés, rendszertelen vérzés, mellfeszülés, testsúlynövekedés, hangulati és alvászavarok.

Magyarországon jelenleg 1 millió, 40-58 év közötti nő él menopauzával.

Jakab doktor arról is beszélt, hogy a debreceni egyetemen folyó kutatás eredményei szerint a nők által kitöltött kérdőívek alapján kiderült, már a perimenopauzában fellelhetőek a fizikai-pszichikai tünetek, vagy a szexuális funkciók csökkenése. Ezért jó hír, hogy a menopauzát életmódváltással, alternatív étrendkiegészítőkkel és gyógyhatású készítményekkel, pszichológussal, sporttal hatékonyan kordában lehet tartani. Bár az tény, hogy a genetikai meghatározottság jelentősen beleszól, melyik nőnek milyen erős menopauza jut. Így az erősebb tüneteknél gyógyszeres, például hormonterápia is szóba jöhet.

A középkorú nők tehát sokkal nagyobb figyelmet érdemelnek, mint ahogy eddig azt gondoltuk.

Kérdésre válaszolva hozzátette: miközben egyre többet beszélünk a változókorról, sajnálatos módon a 90-es években virágzó menopauza klinikák hálózata jelenleg az állami egészségügyben tapasztalható nehézségek miatt szintén problémákkal küzd.

Sajnos nem lesz minden a régi

Dr. Halmos Amrita, a Kosztolányi Medical Center szülész-nőgyógyásza, endokrinológus főorvosa a tévhitekre hívta fel a figyelmet. Sokkal több minden változik ugyanis a menopauza miatt, mint hinnénk. Szintén tévedés azt gondolni, hogy a változókor után minden visszatér a normális kerékvágásba.

„Sok minden a nőkkel marad az életük végéig. Például a testösszetétel változása, mint a hasi hízás, vagy a metabolikus szindróma, aminek a kockázata 45 százalékkal nő meg, főként a szív- és érrendszeri betegségek esélye” – mondta a főorvosnő.

A szakember arra is rámutatott, hogy a hőhullámoktól szenvedők 73 százaléka jelenleg nem kap kezelést.

Fontos a menopauzával járó csontritkulásra is felhívni a figyelmet, hiszen az 60 év felett a lakosság 50 százalékát érinti. Az EU-ban félpercenként történik egy porotikus csonttörés. Kezelés nélkül minden harmadik nőnél történik ehhez köthető csonttörés. Érintette a szexuális problémákat is, amelyek a libidó csökkenéséből, a hüvelynyálkahártya elvékonyodásából, a fájdalmas együttlétekből és a hólyagproblémákból egyaránt adódhatnak. A klimaxnál fontos a táplálkozás is, nincs egyetlen üdvözítő étrend, de fontosak a fitoösztrogénekkel dúsított egészséges ételek, valamint a sport.

„Sajnos a 40-50-es korosztály nagy része még mindig nem tájékozott, nem figyel az apró jelekre vagy nem vesz tudomást róluk.  Csak azt gondolják, ez már az öregedés, pedig sok tünetet lehet javítani vagy szinten tartani. A 60-as korosztály pedig a szexuális diszfunkciókról egyáltalán nem beszél” – mutatott rá Dr. Halmos Amrita a téma tabusítottságának következményeire.

De van pozitívuma is a menopuazának

Iványi Orsolya azonban kiemelte, hogy a menopuazában van jó dolog is. Például kikényszeríti, hogy a nők többet foglalkozzanak magukkal.

„Nem kell nettó kínszenvedésnek felfogni a változókort, sokkal inkább lehetőségnek vagy második tavaszként kezelni. Ma már 80 évig is élhetünk, a 60 éves kor utáni állapotunk főleg attól függ, hogy a változókorban hogyan élünk” – tette hozzá.

Beszélt a Menopauzabarát Munkahelyről is, amit négy éve indított el. A Tesco volt az első vállalat, amellyel érzékenyítő programba fogott. Ezek a munkahelyek rájöttek, hogy a középkorú nők igényeit figyelembe venni nem luxus, hanem befektetés a cég részéről. Ugyanis egyre több nőről derül ki, hogy a tünetei miatt felmondásra kényszerül, pedig, ha transzparens párbeszéd tud folyni, akkor biztos lehet megoldást találni a tünetektől szenvedő munkaerő megtartására.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!