7p

Nagyobb sebességbe kell kapcsolni a magyar lakosság egészséggel kapcsolatos edukációjában – így lehet összefoglalni a Klasszis Média Egészséggazdaság – Menedzser Egészség című konferenciáján elhangzott panelbeszélgetést, amelyben olyan szakértők vettek részt, mint Szalóki Katalin, az Innovatív Gyógyszergyártók Egyesületének (AIPM) igazgatója, Dr. Pilling János pszichiáter, a Semmelweis Egyetem Magatartástudományi Intézetének egyetemi docense és Dr. Torzsa Péter háziorvos, a Semmelweis Egyetem, Családorvosi Tanszék tanszékvezetője, egyetemi tanár.

Abban mindhárom szakértő egyetértett az egészségértésről szóló beszélgetésben, hogy Magyarország egészségi állapota nem nevezhető jónak. Hazánk nemrégiben kijött rákprofilja például rávilágít arra, hogy a daganatos megbetegedések legfontosabb okai között még mindig ott van a dohányzás, a mozgásszegény életmód és az alkoholfogyasztás.

„Az egyénnek sokkal nagyobb a felelőssége a saját egészségét illetően, mint azt sokan gondolják. Sokan fejben tudják, mit kellene csinálniuk, mégsem történik aztán semmi. Ezért van teendő bőven, amikor az emberek egészségértéséről beszélünk” – jelentette ki Szalóki Katalin, az AIPM igazgatója.

Dr. Pilling János szerint ebben nem az emberek meggyőzésére kell törekedni, itt együttműködés kell. „Az utóbbi időben történt egy szemléletváltás. A betegeknek újra és újra elmondtuk, hogy például szokjanak le a dohányzásról, az ilyen kommunikáció azonban nem bizonyult hatékonynak. Minden dohányos tudja ugyanis, hogy le kellene szoknia (a figyelmeztetés minden cigarettásdobozon szerepel). Ennek pedig az az oka, hogy az információ önmagában nem elegendő a viselkedésváltozáshoz, ehhez motivációra is szükség van. Erre jó a motivációs interjú módszere, ami igen fontos váltás az orvosi kommunikációban. Ez ugyanis a páciens egyéni, saját motivációit helyezi a középpontba, nem az orvos érveit” – magyarázta a hallgatóságnak a pszichiáter az új szemléletváltás lényegét.

Balról jobbra: Dr. Torzsa Péter háziorvos, Dr. Pilling János pszichiáter és Szalóki Katalin, az Innovatív Gyógyszergyártók Egyesületének igazgatója
Balról jobbra: Dr. Torzsa Péter háziorvos, Dr. Pilling János pszichiáter és Szalóki Katalin, az Innovatív Gyógyszergyártók Egyesületének igazgatója
Fotó: Klasszis Média/Dala Gábor

A szakértő a motivációs interjú számos módszere közül az úgynevezett „önmotiváiós kérdéseket” emelte ki: „mennyire fontos önnek az, hogy leszokjon a dohányzásról?”, és „mennyire tartja magát képesnek arra, hogy ezt megvalósítsa?”. Az ilyen kérdések hatására a páciens maga kezd el érvelni a változás mellett, és önmagát erősíti abban, hogy képes ezt megvalósítani.  

Dr. Pilling János beszélt még egy másik megközelítésről, a viselkedésváltozás szakaszainak modelljéről, ami azt mutatja meg, hogy egy valódi életmódváltás milyen hosszú ideig tarthat, mire a gondolattól eljut valaki a megvalósításig. Amennyiben az orvos felismeri, hogy a páciens éppen melyik szakaszban tart, és ennek megfelelően kommunikál, akkor rövidebb idő alatt is hatékonyabb tud lenni az életmódváltás elősegítésében. 

Azt is fontosnak tartotta elmondani, hogy bár Semmelweis Egyetemen 1993-ban vezették be az orvosi kommunikációt, de azóta is csak mindössze féléves kötelező tantárgy. Ezért nagyon jónak tartja, hogy most új vizsgát fognak bevezetni a diplomaadás előtt, amelynek egyik állomása épp a szituációs helyzetekben használt orvosi kommunikáció értékelése lesz. Ugyanakkor az egyetemről kikerülve nincs kommunikációs továbbképzésük az orvosoknak, pedig az is fontos lenne.

Kulcsszerepben a háziorvosok

Hol máshol, mint az alapellátásban lehet leginkább elérni a betegeket, sokszor innen indulhat ki a legtöbb változás. Bár jelenleg több, mint 900 betöltetlen háziorvosi praxis van, a lakosságnak rengeteg segítségre lenne szüksége.

„Több programot kidolgoztunk, van képzésünk a családorvosoknak, vagy a legújabb, a Mozgás receptre programunk. Ehhez licence képesítést is szeretnénk adni, a kérésünk már az államtitkárság asztalán van. De a praxisközösségek is sokat tudnak adni az embereknek, ahol több orvos áll össze, itt fontos lenne, ha minél több helyen pszichológusok is csatlakoznának. Viszont igen fontos előrelépés volt a Semmelweis Help applikáció kifejlesztése” – mondja Dr. Torzsa Péter családorvos.

Az applikáció a gyerekmodullal indult, de már elkészült a felnőttmodul is – amiről még mindig kevesen tudnak. Az applikációba elég a tüneteket, vagy a vérnyomás adatokat, esetleg a cukorszintet beírni, és a páciens már olvashatja is, hogy állapota mennyire súlyos, hogy kit keressen fel és milyen kezelések állnak rendelkezésre. A Semmelweis Egyetemnek egyébként sok oktató kisfilmje is van a honlapján, ami szintén hasznos a lakosság edukációjában.

Orvos-influenszerek szerepe

„A tudományos kommunikációnak rendkívül nagy szerepe van, amit egyre több orvos-influenszer alkalmaz is. Látható, hogy egyesek milyen jól szólítják meg az embereket. Hiszen itt van egy generációváltás, a fiatalabb kollégák jóval aktívabbak és jobban értik, milyen üzeneteket juttassanak el a magyar lakosságnak. Már csak azért is fontos, mert példának okáért elhízásban is elöl járnak a magyarok, Málta után a másodikok vagyunk a sorban Európában” – mutatott rá Szalóki Katalin az orvosi kommunikáció egy másik vetületére.

Pilling János arra hívta fel a figyelmet, hogy valóban van egy generációváltás, ugyanakkor olyan kommunikációs zajban élünk, hogy nehéz a hiteles hangokat megkülönböztetni a hiteltelenektől.

A szakértő jónak tartja, hogy egyre több háziorvosnak van már szakmai média (például Facebook) -oldala, ahol ismereteket közölnek, vagy a kórházak is egyre többször saját közösségi oldalukon, esetleg a honlapjukon folytatnak edukációt – ezek mindig több emberhez eljutnak, mint a személyes beszélgetések. Hasonlóképpen egyre több egészségügyi intézmény tesz közzé szakmai ismeretterjesztő videókat a Youtube-on is.

„De a legjobb lenne, ha egy központi állami egészségügyi információs oldal létrejönne, ahol mindenről olvashatnának a betegek, Angliában például van már ilyen” – tette hozzá Dr. Pilling János.

A háziorvos szerint valóban vannak döccenők a kommunikációban, például a vastagbélrákszűrés program jelenleg is folyik az országban, mégsem hallunk róla. Egységesen kellenének az egészségügyi kampányokat meghirdetni, mert biztosan sikeresebbek lennének, mint ha egyedül veszik fel a harcot.

Már a gyerekkorban el kell kezdeni az egészségértést

Az Innovatív Gyógyszergyártók Egyesületének igazgatója szerint a magyarok nemcsak a szűrőprogramokban, de a vakcináció terén is el vannak maradva, pedig az is prevenciónak számít.

Pilling doktor szerint emellett a Covid óta fellángolt oltásellenesség is nagy probléma, aminek a hátterében nem mindig összeesküvés elméletek állnak. A vizsgálatok a védőoltásellenességnek több mint 60 okát azonosították. Ezek között lehetnek többek között vallási okok, tűfóbia, vagy a mellékhatásoktól való félelem. Az orvos tehát csak akkor tud ilyen helyzetekben hatékonyan kommunikálni, ha megismeri, megérti páciense elutasításának az okát.

Abban is mindhárom szakértő egyetértett, hogy az egészségértést már a gyerekkorban kell elkezdeni.

Pilling doktor kiemelte még, hogy a szülőket, azaz a felnőtt lakosságot is igen fontos edukálni, mert ők adnak mintákat a gyerekeknek. Az iskolai tananyagokban jóval nagyobb hangsúlyt kéne kapniuk az egészséggel kapcsolatos ismereteknek, hogy a jövő generációja már tudatosabban álljon hozzá saját egészségi állapotát illetően.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!