3p

Tudni szeretné, mi vár Önre 2025-ben?
Mit okoz, hogy ingatlancélra is elkölthetőek a nyugdíjmegtakarítások?
Hogyan érinti ez a piacokat, merre mennek az ingatlanárak és az épitőipari árak?
Pogátsa Zoltán, Farkas András, Nagygyörgy Tibor
és sok más kíváló szakértő ezúttal élőben osztja meg nézeteit!

Találkozzunk személyesen!

2024. november 21. 16:00 Budapest

Részletek és jelentkezés itt

Megtörténtek az első gyorsított örökbefogadások a kórházban hagyott csecsemőknél – közölte Rétvári Bence, a Belügyminisztérium parlamenti államtitkára szerdán az MTI-vel.

Rétvári kiemelte, a kormány még a nyáron terjesztette elő azt a törvényjavaslatot, amellyel gyorsítanák a kórházban hagyott csecsemők örökbefogadási eljárását. Ezt a Fidesz és a KDNP frakciója támogatta, így új szabályok léptek életbe, melyek egyszerűbbé teszik az örökbefogadást, közölte az államtitkár.

Az új jogszabálynak megfelelően 2024. szeptember 30-ig 31 kórházban hagyott gyereket nyilvánítottak örökbefogadhatónak, október 24-ig pedig 7 gyerek örökbefogadási eljárása már lezárult. Tíz gyerek örökbefogadása még folyamatban van, ők már az örökbe fogadni szándékozó szülőknél élnek, de az eljárást lezáró határozat még nem született meg. Rétvári kiemelte, több mint ezren várakoznak örökbefogadásra ma Magyarországon, emellett a gyerekek érdeke, hogy „szerető családi közegben nőjenek fel, hogy minél hamarabb kikerüljenek a kórházból, és róluk gondoskodni tudó és akaró örökbefogadó szülőkhöz kerülhessenek.”

Megkezdődött a gyorsított eljárás
Megkezdődött a gyorsított eljárás
Fotó: Depositphotos

Az új szabályozás szerint amennyiben hat héten belül sem az anya, sem más hozzátartozó nem jön a kórházban hagyott gyerekért, a csecsemő lemondó nyilatkozat nélkül örökbefogadhatóvá válik, és így elindulhat az örökbefogadási folyamat.

Rétvári hozzátette, hogy a szülészeti osztályokon egy új eljárásrendet alkalmaznak az örökbefogadási ügyekben, a kórházak pedig kapcsolattartókat jelöltek ki a kormányhivatal munkájának segítésére és a folyamat gyorsítására. Az új eljárásrend szerint, ha egy anya a kórházban hagyja gyerekét, a távozását követő egy napon belül a kórháznak értesítenie kell a kormányhivatalt.

A kórháznak ezenfelül biztosítania kell, hogy a gyermekvédelmi gyám és a leendő örökbefogadó szülők is látogathassák a gyereket. Rétvári hozzátette, hogy a kórházban hagyott gyerekek esetében alapvető ellátásukon felül azokat a gondozási feladatokat is ellátják, amelyek szükségesek egészséges testi, lelki és szociális fejlődésükhöz.

Az elmúlt hetekben bejárta a médiát, hogy nagyjából 280-300 elhagyott csecsemő van kórházban. Ez a szám a Gyermekjogi Civil Koalíció felmérése szerint tavaly még 50-100 volt, vagyis egy év alatt három-hatszorosára nőtt. A helyzeten az sem segít, hogy 2021 óta az egyedülálló szülők csak miniszteri engedéllyel fogadhatnak örökbe. 

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!