A Magyar Orvosi Kamara a vidéki ügyeletek kapcsán 25 pontban összegezte a problémákat, ez mit sem számít az államtitkárságnak.
Az ügyeleti rendszer átalakítását vidéken kezdte meg a kormány, februárban pedig Pest megyében is új szakaszba lépett az új rendszer kialakítása, a problémák azonban azonnal jelentkeztek - közölte az MSZP. A „megreformált" ügyeleti rendszer a korábbiak harmadával kevesebb ügyeleti ponttal működik, ez megnövekedett várakozási időt jelent és hosszadalmas betegsorokat. Sokszor órákat kell várni egy lázas gyermek ellátására is. Tovább súlyosbítja a helyzetet a távozó orvosok sora, amely miatt a nappali ellátás is romlott.
Budapesten ősztől a jelenlegi 870 háziorvosi és 274 házi gyermekorvosi praxisból 13 felnőtt ügyeleti ellátópontot és 3 gyermekügyeletet akarnak kialakítani. A fővárosi háziorvosoknak kötelező lesz ügyeletet vállalni, hétköznap 16-tól 22 óráig, hétvégén 8-tól 14 óráig. A rendszer alapvető problémákkal küzd, lassú és akadozó informatikai rendszer, tapasztalatlan diszpécserek, elérhetetlen segélyhívó szám, szakemberhiány és túlterheltség jellemzi. Az egyik legsúlyosabb probléma azonban, hogy a háziorvosok olyan tevékenységre is kötelezhetők, melyben semmilyen gyakorlatuk nincs. A felnőtt háziorvosok nincsenek kiképezve gyermekek ellátására, és a speciális sürgősségi esetek is külön tapasztalatot igényelnek, ennek a megoldására irányuló képzésről pedig nincs hír.
Hatalmas gondokat okozhat továbbá, hogy sok helyen az eddigi munkaidőn túli rendelés sem lesz biztosított, hiszen sok orvosnak a délutáni/munkaidőn kívüli rendelési ideje az új rendszer szerinti ügyeleti időre esik, a két időszak pedig nem ütheti egymást. Ez a sürgősségi osztályok túlterhelését, megbénulását fogja okozni, hiszen a korábban munkaidőn túli rendelési időben érkező betegeknek nem lesz hova menni, csak a sürgősségire, vagy esetleg mentőt hívni.
Az ügyeleti rendszer átalakítása tehát rengeteg problémát okozhat, ezeket azonban nem lehet a szőnyeg alá söpörni, hiszen a tét az emberek élete. A Belügyminisztériumnak meg kell hallgatni a szakma észrevételeit és javaslatait, ha ez nem történik meg, összeomolhat a főváros ügyeleti rendszere - közölte az MSZP.