Az Új Magyarország Kockázati Tőkeprogramok rendelkezésre álló keretösszege 40,5 milliárd forint. A teljes keret mintegy 90 százaléka a hat konvergencia régió, 10 százaléka pedig a Közép-magyarországi régió vállalkozásainak a megerősödését támogatja. Fontos szempont, hogy a befektetések a vállalkozások korai (magvető és induló), valamint a vállalkozások növekedési életszakaszába sorolható finanszírozását szolgálhatja. Emellett elvárás az is, hogy a tervezett befektetési portfolióban az innovatív és/vagy kezdeti fázisú befektetések együttes aránya legalább 30 százalék legyen.
A magyar kockázatitőke-piac egyébként méretét tekintve a kelet-közép-európai átlag feletti, ugyanakkor a kis- és közepes méretű, valamint az induló vállalkozásokba történő kockázatitőke-befektetés mértéke eddig minimális volt. Márpedig éppen ezek az induló kisvállalkozások azok, amelyek leginkább igényelnék a tőkeforrásokat, az amúgy is gyenge hitelképességük mellett ugyanis őket érintette a legkedvezőtlenebbül a pénzügyi-gazdasági válság következtében a hitellehetőségek beszűkülése. Az ő elindulásukhoz és megerősödésükhöz nyújthatnak majd kézzelfogható segítséget az Új Magyarország Kockázati Tőkeprogramok európai uniós forrásai.
Az Új Magyarország Kockázati Tőkeprogram pályázatán (GOP-2009-4.3 /2 Közös Alap és KMOP-2009-1.3.3 /2 Co-investment Alap Alprogram) az alábbi tőkealap-kezelő szervezetek nyertek. A szerződések megkötése év végéig várható.
1. Big George’s NV Equity Kockázati Tőkealap-kezelő
2. Central Fund Kockázati Tőkealap-kezelő Zrt.
3. DBH Investment Kockázati Tőkealap-kezelő Zrt.
4. Etalon Kockázati Tőkealap-kezelő Zrt.
5. Finext Startup Kockázati Tőkealap-kezelő Zrt.
6. Morando Kockázati Tőkealap-kezelő Zrt.
7. Portfolion Kockázati Tőkealap-kezelő Zrt.
8. Primus Capital Kockázati Tőkealap-kezelő Zrt.
A pályázati folyamat eredményeként közel 45 milliárd forint szolgálja a korai vagy növekedési életszakaszban lévő, innovatív kis- és közepes méretű vállalkozások tőkéhez jutását, amelyből 31,5 milliárd Ft Jeremie-forrás, ami egyedileg 2,8– 5,0 milliárd Ft közötti tőkejuttatást jelent a pályázók részére.
Ez az összeg egészül ki 13,4 milliárd Ft magánforrással, amely a pályázati kiírás szerinti 30 százalékos minimum elvárásnak felel meg, de egy nyertes pályázó esetében ez az arány meghaladta a 44 százalékot. Mivel a program regionális fókuszt is tartalmaz, a Közép-magyarországi régióba 4 milliárd Ft, a konvergencia régiókba 27,5 milliárd Ft Jeremie-forrás jut.
A nemzetközi gyakorlatnak megfelelően az értékelés során fontos szerepet kapott a pályázók szóbeli prezentációja. Ezek értékelésére a Nemzeti Fejlesztési Ügynökség elnöke, a Magyar Kockázati és Magántőke Egyesület ajánlására egy független, öt főből álló nemzetközi elismertséggel rendelkező szakértői grémiumot kért fel.